FAQ - Najczęściej zadawane pytania
Zazwyczaj wywiad medyczny, podpisanie dokumentacji medycznej, sam zabieg oraz założenie szwów trwa około pół godziny.
Tak, pod warunkiem, że lekarz wykluczył wszelkie możliwe przeciwwskazania, takie jak brak zachowanej abstynencji lub określone choroby przewlekłe. W przypadku pozostałych osób kuracja Disulfiramem jest całkowicie bezpieczne, a sam zabieg jest mało inwazyjny i bezbolesny.
Ze względu na podanie znieczulenia miejscowego zaszycie alkoholowe jest całkowicie bezbolesne. Dodatkowo, czas działania środków znieczulających działa jeszcze po zabiegu, przez co pacjent niemalże od razu jest wstanie wrócić do swoich codziennych aktywności, bez konieczności spożywania dodatkowych tabletek przeciwbólowych..
Nie, Disulfiram od momentu wszycie pod skórę pacjenta uwalnia substancje czynne, przez co zawsze podczas spożycia nawet najmniejszej dawki alkoholu pojawiają się skutki uboczne mieszania Esperalu z etanolem. Należy jednak podkreślić, że w medycynie odnotowano pojedyncze i bardzo rzadkie przypadki osób, u których organizm zareagował bardzo specyficznie na ciało obce, tworząc wokół wszytego leku swoistą warstwę ochronną, która przyjęła funkcję izolacji, przez co substancje aktywne nie mogły uwolnić się do organizmu. Zdarza się, że niektóre gabinety praktykują nieuczciwe działania, umieszczając zamiast oryginalnego leku tabletki placebo – w takim przypadku leczenie jest całkowicie nieskuteczne. Z tego powodu zawsze przed wykonaniem zabiegu należy sprawdzić daną placówkę. Wykonując zaszycie alkoholowe w naszych gabinetach macie Państwo gwarancję posiadania oryginalnego leku zawierającego Disulfiram, przez co nasze usługi są na najwyższym poziomie.
Lek podawany pacjentom nosi nazwę disulfiram. Esperal to jego nazwa zwyczajowa, powszechnie stosowana. Implantacją nazywa się zabieg chirurgiczny, mający na celu umieszczenie Disulfiramu pod skórą pacjenta. Istnieją jednak na rynku dostępne leki, np. Anticol, który jest podawany w formie tabletek, a jego substancją czynną jest Disulfiram.
Wszywka alkoholowa różni się od kuracji tabletkami sposobem działania – w przypadku zabiegu chirurgicznego substancje aktywne podskórnego leku uwalniane są natychmiast i stale, przez co dana osoba nie ma możliwości uniknięcia tego procesu przez kolejne kilka miesięcy. Z kolei kuracja tabletkami doustnymi charakteryzuje się tym, że lek zaczyna działać gwałtownie, ale na krótką chwilę. Dodatkowo, osoba uzależniona może w każdej chwili zaprzestać przyjmowania tabletek doustnie kosztem spożywania napojów alkoholowych. Tego typu leczenie jest więc mniej skuteczne – bardzo często obserwuje się czasowe odstawienie tabletek oraz powrót do ciągów alkoholowych. W ten sposób u pacjenta nie powstaje awersja alkoholowa, która obecna jest podczas stosowania wszywki alkoholowej. Dzięki awersji alkoholowej osoba uzależniona ma możliwość nabrać nowych, pozytywnych nawyków, odzyskać kontrolę nad swoimi myślami oraz czynami, odbudowując swoje życie na wielu płaszczyznach: zawodowej, rodzinnej, towarzyskiej, zdrowotnej. Z tego powodu uznaje się wszywkę alkoholową za jedną z najskuteczniejszych form leczenia choroby alkoholowej.
Tak, jednak z biegiem czasu ochota słabnie. Taki stan rzeczy jest wywołany specyficznym działaniem Disulfiramu, który de facto nie leczy choroby alkoholowej – czyli pacjent, zwłaszcza na początku leczenia odczuwa ciągoty w stronę alkoholu. Esperal jednak działa tak, że wywołuje awersję i wstręt do spożywania substancji alkoholowych – mówiąc inaczej, po połączeniu Disulfiramu z etanolem blokuje się możliwość metabolizowania alkoholu, odkłada się aldehyd octowy, który nieusunięty z organizmu wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości, utożsamianych z bardzo ciężkim zatruciem alkoholowym. Świadomość takiego stanu rzeczy skutecznie „odstrasza” przed spożywaniem napojów alkoholowych, a nawet słodyczy i leków z alkoholem w składzie. Z biegiem czasu dana osoba zaczyna nabywać nowych nawyków oraz dostrzega korzyści wynikające z zachowania abstynencji (zdrowotnych, finansowych i innych), przez co chęć sięgnięcia po alkohol maleje, bardzo często niemalże całkowicie zanika.
Należy podkreślić, że uzależnienie od alkoholu ma nie tylko aspekt fizyczny, ale również psychiczny. Pijąc piwo bezalkoholowe alkoholik tak naprawdę oszukuje samego siebie, utrudniając w ten sposób całkowite wyjście z uzależnienia, ponieważ utrwalane zostają negatywne nawyki i postępowanie. W ten sposób wzrasta ryzyko sięgnięcia po czysty alkohol po zakończeniu kuracji Disulfiramem.
Teoretycznie po samym zabiegu implantacji nie powinna wystąpić obniżona koncentracja oraz upośledzenie zdolności psychomotorycznych, jednak ciało człowieka w różny sposób może zareagować na podane znieczulenie miejscowe – z tego powodu zalecamy, aby bezpośrednio po zabiegu unikać prowadzenia pojazdów.
Nie, osoby zgłaszające się na zabieg muszą mieć ukończone osiemnaście lat i być w pełni świadomym swoich czynów, wyrażając pisemną zgodę na zabieg.
Ze względu na czas działania Esperalu, szacowany od ośmiu do dwunastu miesięcy, ponowną implantację można wykonać najwcześniej po ośmiu miesiącach od poprzedniego zabiegu.
Zazwyczaj wynosi ona jedynie jeden centymetr, przez co blizna po zabiegu jest całkowicie niewidoczna.