Esperal Kraków - mobilne menu
Home > Blog > Alkoholizm a terapia zastrzykiem alkoholowym

Alkoholizm a terapia zastrzykiem alkoholowym

30 kwietnia, 2022
Alkoholizm zaburza ogół funkcjonowania człowieka i jego najbliższego otoczenia. Stąd tak często w rodzinach alkoholowych dochodzi do osłabienia więzi rodzinnych i jej zaburzeń. Dodatkowo alkohol ingeruje także w sprawy zawodowe osoby uzależnionej.

Ze względu na fakt, iż choroba alkoholowa jest zjawiskiem wieloaspektowym, powstałym na skutek licznych czynników, to zarówno profilaktyka antyalkoholowa, jak i samo późniejsze leczenie są prawdziwymi wyzwaniami cywilizacyjnymi. Tym bardziej, że alkohol wśród używek jest najbardziej rozpowszechnioną substancją o działaniu psychoaktywnym. Sprawę komplikuje fakt, że w wielu krajach, w tym w Polsce, picie alkoholu i odurzanie się stanowi element obyczajowości i kultury. Tym samym wśród społeczeństwa panuje swoiste przyzwolenie na jego nadużywanie, a także bagatelizowanie problemu alkoholizmu.

Dlaczego alkoholik wraca do picia?

Alkoholik wraca do picia z powodu mechanizmu zaprzeczania. Tak więc, w momencie, kiedy nagle dostrzega swoje zniewolenie spowodowane jedynie własnym zachowaniem, zaczyna postrzegać siebie jako nieudacznika, odczuwa porażkę, a często także próbuje okłamać sam siebie, że wcale nie jest tak źle, jak to inne osoby deklarują. Stąd już prosta droga do podtrzymania wewnętrznego przekonania o tym, że nie jest się alkoholikiem, odczuwając pozorny spokój. Niestety, jak pokazują badania, alkoholik szczerze wierzy w te konfabulacje. Wielokrotnie powtarzane usprawiedliwienia i kłamstwa w jego oczach nabierają obiektywizmu, całkowicie zmieniając wizję życia i otaczającego świata. Dla osoby uzależnionej tworzy się schron, pozwalający myśleć, że każde sięgnięcie po używkę jest adekwatne do sytuacji, logiczne, konieczne i uzasadnione.

Na szczęście alkoholicy mają szereg możliwości przeciwdziałaniu omawianym mechanizmom. Przykładem może być tutaj awersyjne leczenie farmakologiczne.

Kiedy oddziaływanie farmakologiczne jest konieczne?

Leczenie farmakologiczne ma swoje zastosowanie przy:

Aby móc wprowadzić środek wspomagający leczenie choroby alkoholowej, konieczna jest współpraca pomiędzy psychiatrą i terapeutą uzależnień. Oba te podmioty powinny być ze sobą zgodne i porozumieć się w tej kwestii. Jest to konieczne, ponieważ leczenie farmakologiczne musi być dostosowane indywidualnie do potrzeb konkretnego Pacjenta. Tym samym, należy pochylić się tutaj nad takimi kwestiami jak: cele terapii i leczenia, historia uzależnienia, posiadany wzorzec picia i leczenia alkoholizmu, ogólny i aktualny stan zdrowia i kondycji psychofizycznej, zażywanie innych leków, prezentowany tryb życia Pacjenta i jego preferencje. Warto dodać, że podjęcie decyzji o włączeniu leczenia farmakologicznego skutkuje tym oddziaływaniem na co najmniej kilka miesięcy.

Warunki działania zastrzyku antyalkoholowego

Techniki metody awersyjnej mają zbliżone do siebie działanie. Tak więc zastrzyk alkoholowy można porównać do znacznie bardziej popularnych wszywek Esperal. W obu tych przypadkach Pacjentom podaje się chemiczny związek organiczny nazywany Disulfiramem, stanowiący główną substancję aktywną. Kiedy się wchłania, wywiera wpływ na sposób trawienia alkoholu etylowego. Takie działanie skutkuje negatywnymi konsekwencjami łamania abstynencji. Jeżeli człowiek mimo posiadanego zastrzyku antyalkoholowego decyduje się na spożycie nawet minimalnej dawki używki, naraża się na skutki uboczne nieprzyjemne w skutkach, doprowadzając do wystąpienia wzmożonego zatrucia organizmu. Warto jednak dodać, że zarówno wszywka alkoholowa Kraków, jak i zastrzyk z Disulfiramem same w sobie, czyli stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza, są neutralne dla organizmu i nie wywołują żadnych reakcji. Swoje działanie ukazują jedynie pod wpływem działania alkoholu.

Leczenie Disulfiramem od lat cieszy się popularnością, a wśród wielu alkoholików panuje przekonanie, że jest to złoty środek współczesnej praktyki leczenia choroby alkoholowej, nawet w jej głębokich stadiach rozwoju. Przed jego zastosowaniem należy jednak udać się na konsultację z lekarzem, który oszacuje indywidualnie niezbędną dawkę tej substancji i jej stosunek do składników pomocniczych.

Zastrzyk antyalkoholowy ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to niedroga metoda, generująca oszczędności finansowe każdego dnia. W końcu dzień bez picia to realnie pozostające pieniądze w portfelu. Oprócz tego istnieje niewiele przeciwwskazań do leczenia Disulfiramem. Niewątpliwie największym atutem metody awersyjnej jest to, że zastrzyk antyalkoholowy blokuje trawienie alkoholu w organizmie przez długi czas, nawet kilkunastomiesięczny. Zwykle całkowity czas wchłaniania się substancji aktywnej trwa od 8 do 12 miesięcy i leży to w kwestii indywidualnej każdego człowieka, zależnie od jego osobniczych uwarunkowań.

Zalety zastrzyku antyalkoholowego

Zastrzyk antyalkoholowy zaczyna działać natychmiast po jego podaniu. Disulfiram przedostaje się do krwioobiegu i krąży w organizmie, docierając do każdej komórki w ludzkim ciele. Człowiek oczywiście tego nie czuje, nie powstają żadne nieprzyjemne doznania. Ze względu na swoją specyfikę, zastrzyk stanowi niezawodną metodę leczenia, która jest bardzo pomocna przy wychodzeniu z uzależnienia alkoholowego. Dawka leku dobierana jest indywidualnie. Lekarz szacuje ją na podstawie masy ciała danej osoby, jej potrzeb, stanu zdrowia, poziomu uzależnienia, a także poziomu aktywności fizycznej.

Wsparcie bliskich w procesie leczenia alkoholizmu

Alkoholizm jest problemem społecznym dotykającym osób w każdej grupie społecznej. Wśród osób uzależnionych można odnaleźć osoby młode i stare, ubogie i bogate, ze wsi i z miasta, a także wykształcone i niewykształcone. Nie ma więc reguły – w obliczu choroby każdy człowiek jest równy. Należy więc być czujnym- istnieje cienka granica między okazjonalnym piciem np. w towarzystwie, a przymusem i głodem alkoholowym. Jeżeli osoba bliska wykazuje cechy alkoholizmu, potrzebuje ona wsparcia i mądrej pomocy. Wytykanie błędów, krytyka oraz awantury jedynie wpędzą taką osobę w poczucie winy, a jej chwiejna już psychika zareaguje poszukiwaniem kompensacji niewygodnej emocjonalnie sytuacji w alkoholu. Co więcej, alkoholik nie powinien w swojej chorobie zostawać sam. Udowodniono, że takie osoby, jeżeli są samotne, mają utrudnioną drogę do wyzdrowienia.

Należy pamiętać, że w momencie odstawienia używki człowiek mierzy się z różnymi skutkami takiej decyzji. Nierzadko pojawiają się objawy typowe dla zespołu odstawiennego, np. ból głowy, zawroty, drżenie kończyn, nudności, a także ogólny spadek kondycji i osłabienie organizmu. W takiej sytuacji bardzo potrzebne jest wsparcie drugiej osoby.