Esperal Kraków - mobilne menu
Home > Blog > Alkoholizm – jak uniknąć uzależnienia?

Alkoholizm – jak uniknąć uzależnienia?

29 sierpnia, 2022
Uzależnienie jest silne. Może oddziaływać na nas ze strony psychicznej, fizycznej oraz społecznej. Obciążeni z każdej strony stajemy się słabi wobec absorbującej używki. Alkoholicy ciągle odczuwają wewnętrzny przymus do spożywania alkoholu. Choroba obejmuje coraz więcej ludzi, nawet tych w młodym wieku. W Polsce alkoholizm jest znany jako jedna z patologii społecznych, z którymi ciężko jest walczyć, a działania obejmują całe społeczeństwo. Jego popularność sprawiła, że w każdym sklepie możemy nabyć jego duże ilości. Zakorzenione w kulturze picie, stało się tradycją oraz nawykiem dla niektórych państw. Pojawia się zatem najważniejsze pytanie – jak się nie dać uzależnieniu od alkoholu? Ważne jest, aby w miarę możliwości szerzyć wiedzę na temat alkoholizmu. Świadome, kontrolowane i ograniczone picie jest czymś zupełnie normalnym, zatem należy się tego bezwzględnie trzymać. Okazji do wypicia jest wiele, dlatego warto przemyśleć, czy każda z nich wymaga naszego upijania się do nieprzytomności. Osobom z określonym predyspozycjom do uzależnienia się zalecane jest spożywanie niskoprocentowych napojów alkoholów w umiarze. Poszukiwanie okazji do picia możemy zastąpić innymi, znacznie ciekawszymi zainteresowaniami. Czas wolny można lepiej zagospodarować, co pozwoli unikać używki. Zamiast pić alkohol spróbujmy sił w nowych zainteresowaniach. W trudnych chwilach powinno się myśleć o konsekwencjach alkoholu, ponieważ problemy przyciągają uzależnienia. Ważne, aby pamiętać o swoich najbliższych, gdyż alkoholizm w dużej mierze dotyka wszystkich z otoczenia osoby uzależnionej. Pomoc psychologa oraz uczestnictwo w terapii mogą skutecznie pomóc w rezygnowaniu z nałogu. 

Przebieg alkoholizmu. 

Uzależnienie może być psychiczne, fizyczne i społeczne. Każdy rodzaj z innej strony atakuje alkoholika i sprawia, że nie jest on w stanie zrezygnować z picia. Wszystko rozpoczyna się od niewinnych spotkań towarzyskich, na których alkohol spożywany jest w umiarkowanych ilościach. Brak nadmiaru nie wskazuje na jakiekolwiek problemy. Dlatego też pierwsze sygnały są zwykle ignorowane i niezauważane. 

Do objawów alkoholizmu zaliczamy: brak kontroli nad piciem, wzrost tolerancji, dokuczliwy głód alkoholowy, zanik zainteresowań, zaniedbanie obowiązków rodzinnych, zawodowych i osobistych, ciągi alkoholowe, a także picie, mimo szkód, które wynikają z nadużywania alkoholu. Charakterystyczna jest także koncentracja życia wokół alkoholu. 

Alkoholizm określany jest jako czteroetapowa choroba. W każdym stadium ujawniają się nowe i silniejsze objawy. Leczenie można podejmować na każdym etapie, jednak najlepiej zrobić to jak najszybciej, ponieważ zapewnia to łatwiejsze leczenie. 

Alkoholik nie musi być od razu leżącą na ulicy bezdomną osobą. Choroba posiada szerszy wymiar i często okazuje się być niewidoczna. Obraz stereotypowego alkoholika uległ zmianie, dlatego trudno jest go dostrzec. Każdy może popaść w uzależnienie od alkoholu. Na alkoholizm nie wpływają wiek, płeć lub status materialny. Alkoholik może być wykształcony i młody. Nie ma żadnej zasady.

Wielowymiarowe skutki choroby alkoholowe. 

Alkoholizm dąży do całkowitego zniszczenia. Człowiek jest zmęczony oraz wyniszczony absorbującą chorobą. Alkoholik zmaga się z poważnymi, często nieodwracalnymi uszkodzeniami oraz chorobami. Problemy mogą obejmować najważniejsze narządy – serce, wątrobę, żołądek oraz mózg. Nadmiar szkodliwych toksyn obciąża pracę serca oraz pogarsza funkcjonowanie w sferze poznawczej. Niebezpieczny wzrost stężenia alkoholu we krwi może doprowadzić do nagłej śmierci, na skutek porażenia ośrodkowego układu nerwowego. Dużo problemów lokalizuje się w wątrobie – stłuszczenie, zmarszczenie i niewydolność to najczęstsze choroby alkoholików. Wszystko spowodowane jest rolą wątroby, jaką ma w neutralizacji alkoholu. Alkoholicy bardzo często doświadczają także niebezpiecznych nowotworów. 

Alkoholizm to także problemy natury społecznej. Osoby uzależnione działają ryzykowanie i nieprzemyślanie. Ich zachowania często stanowią niebezpieczeństwo dla innych oraz ich samych. Alkoholicy są bowiem często uwikłani w wypadki samochodowe, bójki, kradzieże, przemoc domową, a także rozpady rodzin. Uzależnienie od alkoholu dotyka najmłodsze osoby wychowywane w takim domu. Dzieci pochłaniają zaobserwowane wzorce, które są powielane w dorosłym życiu. Pamiętajmy, że alkoholizm dotyczy całego otoczenia alkoholika, nie tylko jego samego. 

Alkoholizm – możliwości pozbycia się choroby alkoholowej. 

Alkoholizm uchodzi za nieuleczalną chorobę. Można ją jednak zatrzymać, aby nie postępowała i nie rozwijała się. W ten sposób możliwe jest ustanie uciążliwych objawów. Alkoholicy mają wiele możliwości walki z uzależnieniem. Każdy sposób jest dobry, aby wrócić do normalnego funkcjonowania. Nie jest to proste zadanie i generuje wiele problemów, które stają na drodze. Osoby uzależnione potrzebują dużo motywacji, ponieważ ona napędza wszystkie działania. Dzięki niej możliwe jest przezwyciężenie nałogu. Leczenie alkoholizmu wymaga doboru odpowiedniej metody. Mając szerokie możliwości, które zapewniają nam obecne czasy, możemy trafić do różnych, nawet najbardziej wymagających potrzeb klientów. Alkoholicy powinni skorzystać ze specjalnego odwyku, który zawiera skuteczną terapię leczenia uzależnień. Można wybrać jej indywidualną bądź grupową odmianę. Popularne są także spotkania grup AA – anonimowych alkoholików. Alkoholicy zawsze mają szansę na naprawę swojego dotychczasowego życia.