Esperal Kraków - mobilne menu
Home > Blog > Alkoholizm – związki, relacje i więzi.

Alkoholizm – związki, relacje i więzi.

27 lipca, 2022
Jeśli jesteś w romantycznym związku z alkoholikiem, może to być niepokojące i przytłaczające doświadczenie. Codzienna frustracja związana z życiem z osobą uzależnioną może sprawić, że zaczniesz się zastanawiać czy warto ratować związek i czy w ogóle można go uratować. Każda relacja zasługuje na drugą szansę. W pewnym momencie partner alkoholika może zdać sobie sprawę, że nic co powie nie sprawi, że alkoholik przestanie pić. Jedyną kontrolą, jaką mamy to ta nad sobą samym. Nie da się nikogo zmusić do leczenia. Pomaganie alkoholikowi nie polega na uczeniu się, jak go kontrolować, ale na uświadomieniu sobie, że nie możesz tego robić. Kiedy angażujesz się w pomaganie ukochanej osobie najskuteczniejszą rzeczą jaką możesz zrobić na początku, jest zadbanie o siebie, ponieważ bardzo często partnerzy doświadczają współuzależnienia. Jeśli jesteś zaangażowany w robienie wszystkiego, co możesz, aby pomóc alkoholikowi i uratować swój związek zawsze możesz skorzystać ze specjalnych terapii w tym kierunku. Wykonanie pierwszego kroku w kierunku wyzdrowienia z uzależnienia może znacznie zwiększyć szanse na uratowanie siebie i swojego związku z alkoholikiem. 

Alkoholik jest wyniszczającą psychicznie osobą, z którą bardzo ciężko się żyje. Z tego powodu jednym z najczęstszych skutków alkoholizmu jest zerwanie więzi rodzinnych i rozpad małżeństw. Wszystko spowodowane jest późnym rozpoczęciem leczenia. Trzeba brać pod uwagę, że często na terapię powinni udać się również wszyscy członkowie rodziny, ponieważ alkoholizm również dotkliwie ich dotyka. Warto zgłębić temat alkoholizmu, aby nie dopuścić do dodatkowych kłopotów, jakim jest współuzależnienie. Czasem po prostu przyznanie, że twój partner ma problem jest ogromną częścią potencjalnego powrotu do zdrowia. To może wydawać się z pozoru łatwe, jednakże wielu przyznaje, że uznawanie powagi problemu i wydobywanie na powierzchnię emocji, które narastały przez długi czas jest cięższym doświadczeniem niż się spodziewali. Podobnie jest w przypadku alkoholika, który mógłby odnieść duże korzyści z uświadomienia sobie swojego problemu i otwarcia się na zmianę, aby przezwyciężyć zaburzenie związane z używaniem alkoholu. Jako współmałżonek alkoholika rozpoczynającego proces zdrowienia możesz osiągnąć lepsze rezultaty, jeśli pomożesz sobie, zanim spróbujesz pomóc swojej ukochanej osobie w tym trudnym dla Was czasie.

Alkoholizm – manipulacja jako powszechne zachowanie alkoholików.

Zachowanie manipulacyjne jest częstym zachowaniem wśród osób z problemem alkoholowym. Dla niektórych manipulacja i nieuczciwość stają się normalną rutyną. Manipulacje, odwracanie scenariusza, obwinianie innych za przyczynę ich problemów i nieuczciwość to wyczerpujące zachowania, które mogą odcisnąć swoje piętno na tych, którzy są w bliskich stosunkach z alkoholikiem. Zachowania alkoholików są bardzo różnorodne. Oto kilka przykładów:

Te oznaki i działania są subtelne i często rozwijają się powoli, dlatego może być trudno je zauważyć. Jeżeli zauważysz dziwne zachowania swojego partnera szybko należy wdrożyć odpowiednie kroki, zanim choroba opanuje całe Wasze życie. 

Alkoholizm – życie w dysfunkcyjnej rodzinie. 

Alkoholizm wiąże się z dużym obciążeniem dla całej rodziny uzależnionego. Zaburza osąd i racjonalność zarówno osób zażywających substancje psychoaktywne, jak i członków rodziny, a rodzinom może być trudno postawić się w sytuacji alkoholika. Członkowie rodziny przestają się wzajemnie rozumieć, co prowadzi do poważnych konfliktów. Może to postawić dziecko w niezręcznym miejscu, ponieważ może poczuć, że role się zmieniły w ich relacji rodzic-dziecko. Co bardziej niebezpieczne, może to prowadzić do używania alkoholu przez dzieci jako sposob na zrozumienie, co się dzieje.

Jako dziecko alkoholika zaleca się, aby pamiętać o swoich potrzebach i dobrym samopoczuciu. Przerzucanie ciężaru problemu na siebie nie jest pomocne. Dzieci odczuwają silne poczucie winy w związku z daną sytuacją. Kluczowe jest uświadomienie im, że to nie ich wina i nie mają z tym nic wspólnego. Spędzanie lat rozwojowych jako dziecko alkoholika może prowadzić do powszechnie obserwowanych cech w wieku dorosłym. Należą do nich: izolacja, poczucie obowiązku, wzorzec ofiary, budowanie niezdrowych relacji oraz poczucie wstydu. Zbyt często dzieci noszą ciężar poczucia, że ​​przyczyniły się do niespokojnego środowiska w swoim gospodarstwie domowym. Dodatkowo jako dorośli mogą nadal odczuwać wstyd z powodu związku z rodzicem alkoholikiem. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek problemy w związku z funkcjonowaniem dzieci alkoholików warto zgłosić się do specjalisty.

Czego oczekiwać od leczenia alkoholizmu?

Alkoholizm rozwija się latami, dlatego jego leczenie również zajmuje sporo czasu. Przede wszystkim nie należy się poddawać, mimo że droga do pełnego zdrowia jest ciężka oraz przepełniona trudnościami. Leczenie alkoholizmu jest skuteczne, jeżeli podejście uzależnionego jest właściwe. Potrzeba dużych starań alkoholika, aby choroba nie nawróciła. Każdy uzależniony na wstępie leczenia powinien być świadomy swojej choroby oraz tego, że potrzebuje pomocy. Wtedy można rozpocząć proces leczenia. Pierwszym etapem każdego planu naprawczego nadużywania alkoholu jest detoks, podczas którego pacjent przechodzi zabieg mający na celu wypłukanie resztek alkoholu z organizmu i naprawienie szkód fizycznych wyrządzonych przez długotrwałe nadużywanie alkoholu. Na odwyk zgłaszamy się w stanie trzeźwości. Do dyspozycji są terapie uzależnień w zakładzie zamkniętym bądź indywidualne spotkania u psychoterapeuty. W zależności od potrzeb pacjenta można wybierać w szerokiej ofercie metod leczenia. Można także korzystać z spotkań grup wsparcia, które organizowane są systematycznie. Jedną z najpopularniejszych jest grupa AA, która przeprowadza program 12 kroków wychodzenia z nałogu. Udział w procesie zdrowienia może również pomóc małżonkowi osoby uzależnionej od alkoholu uświadomić sobie, że nie jest winny uzależnienia. Bardzo popularne są terapie, na których uczestniczy cała rodzina alkoholika. 

Terapia uzależnień cieszy się dużą skutecznością, szczególnie gdy wspomagana jest innymi popularnymi metodami. Warto jest korzystać ze wspomagaczy, które są przydatne zwłaszcza w pierwszych miesiącach po zakończeniu odwyku. Dużo wsparcia musi dawać także rodzina alkoholika, ponieważ są oni w stanie przekazać wiele motywacji, która jest niezbędna w leczeniu. Cały proces jest jednak zależny tylko i wyłącznie od alkoholika. Skuteczność oraz efekty leczenia są adekwatne do silnej woli pacjenta oraz starań, które wkłada w walkę z alkoholizmem.