Esperal Kraków - mobilne menu
Home > Blog > Ciąg alkoholowy – co to znaczy?

Ciąg alkoholowy – co to znaczy?

27 marca, 2023
Choroba alkoholowa wpływa destrukcyjnie na życie człowieka. Powoduje to występowanie wielu chorób oraz utraty możliwości normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Nadmierne spożywanie alkoholu negatywnie wpływa na życie osoby uzależnionej, ale i jej najbliższej rodziny. Ciągi alkoholowe pojawiają się wraz z rozwojem uzależnienia. Mogą trwać od kilku dni do kilku miesięcy. Aby skutecznie je przerwać zaleca się przeprowadzenie odtrucia alkoholowego w kontrolowanych warunkach. 

Ciąg alkoholowy – definicja

Rozwój choroby alkoholowej to występowanie coraz większej liczby objawów uzależnienia od alkoholu. Jedną z konsekwencji nadmiernego spożywania alkoholu jest popadanie jednostki w ciąg alkoholowy. Jest to okres, w którym osoba uzależniona nie dopuszcza do wytrzeźwienia organizmu. Jednostka stale spożywa alkohol. Stan ten jest bardzo destrukcyjny dla zdrowia osoby uzależnionej.  Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach negatywnie wpływa na zdrowie i życie człowieka. Powoduje to nagromadzenie się wielu toksyn w organizmie oraz wypłukanie się ważnych dla organizmu witamin i minerałów. Osoba uzależniona nieustannie spożywa alkohol, aby nie dopuścić do wystąpienia przykrych konsekwencji głodu alkoholowego, kaca czy alkoholowego zespołu abstynencyjnego. 

Ciąg alkoholowy – czas trwania

Definicja ciągu alkoholowego mówi o tym, że stan ten musi trwać co najmniej dwa dni, aby móc nazwać go ciągiem alkoholowym. Ciąg alkoholowy wywołany jest przez silną potrzebę nieustannego spożywania alkoholu. Osoba uzależniona nie chce przerywać tego stanu, gdyż ma świadomośc, że proces trzeźwoenia przyniesie bolesne konsekwencje w postaci odczuwania dolegliwości alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Dlatego jednostka sięga po kolejną dawkę alkoholu.  Ciąg alkoholowy źle wpływa na organizm człowieka. Nieustanne spożywanie alkoholu wywołać może wystąpienie nieodwracalnych zmian zdrowotnych. 

Ciąg alkoholowy – skutki

Nadmierne spożywanie alkoholu negatywnie wpływa na stan zdrowia człowieka. Wywołać może to występowanie nieodwracalnych zmian zdrowotnych. Najbardziej obciążone podczas choroby alkoholowej są narządy takie jak wątroba, trzustka, nerki, serce czy mózg. Alkohol jest substancją psychoaktywną. Ma ona negatywny wpływ na zdrowie fizyczne oraz psychiczne jednostki. 

Osoby uzależnione od alkoholu bardzo często wypierają swoją chorobę i nie widzą własnego problemu.  Nie chcą podejmować leczenia również dlatego, że boją się odczuwania bolesnych objawów. Proces odtruwania organizmu trwa około dziesięciu dni. Zaleca się, aby dla bezpieczeństwa pacjenta, osoby uzależnione od alkoholu, odtrucie alkoholowe odbywały w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach szpitalnych pod czujnym okiem specjalistów. Odtrucie alkoholowe polega na oczyszczeniu organizmu z toksyn i substancji szkodliwych. Jest to również czas na wyrównanie prawidłowego poziomu gospodarki wodno – elektrolitowej oraz przywrócenie prawidłowego poziomu witamin i substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Ciąg alkoholowy – negatywny wpływ na zdrowie jednostki

Ciąg alkoholowy negatywnie wpływa na organizm człowieka. Może powodować on:

Ciąg alkoholowy – negatywny wpływ na życie codzienne jednostki

Osoba, która popada w ciągi alkoholowe może doświadczyć pogorszenia się relacji z bliskimi, przyjaciółmi czy znajomymi. Ciąg alkoholowy może wywołać również problemy w pracy i zatrzymanie się rozwoju zawodowego. To również osłabienie więzi rodzinnych jednostki oraz zatracenie własnej wartości i własnego ja. 

Ciąg alkoholowy – sposoby na jego przerwanie

Należy przerwać ciąg alkoholowy w bezpieczny i kontrolowany sposób. Osoba uzależniona nie powinna dokonywać tego w samotności. Warto jest szukać pomocy u specjalistów. Pomogą oni przejść ten trudny okres. Podczas odtrucia organizmu, lekarz zalecić może wdrożenie farmakoterapii. Polega ona na podawaniu leków uspokajających i nasennych osobie uzależnionej. Podczas odtrucia alkoholowego, jednostka odczuwać może dolegliwości takie jak wymioty, nudności, silne bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia snu, zaburzenia osobowości, zaburzenia ciśnienia, agresję, stany lękowe, stany depresyjne, rozdrażnienie i inne. 

Nagłe przerwanie spożywania alkoholu może być niebezpieczne dla życia osoby uzależnionej. Dlatego tak ważne jest, aby odbywało się to w bezpiecznych warunkach pod ścisłą kontrolą specjalistów. 

 Ciąg alkoholowy – nieustanne spożywanie alkoholu przez wiele dni

Ciąg alkoholowy jak wspomniano wyżej to nieustanne spożywanie alkoholu przez dłużej niż dwa dni. Należy pamiętać, że między towarzyskim spożywaniem alkoholu a piciem go nałogowo istnieje bardzo cienka granica, którą niezwykle łatwo przekroczyć. Bardzo wiele osób na początku uzależnienia zauważa, że alkohol ma bardzo pozytywne działanie na ich organizm. Relaksuje ich, pozwala się odprężyć, ułatwia zasypianie czy pozwala dobrze się bawić.  Należy jednak pamiętać, że stałe spożywanie nawet jednego piwa dziennie o określonej godzinie może być początkiem choroby alkoholowej. Bez spożycia alkoholu, jednostka może doświadczać objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Osoba ta może stać się drażliwa, rozdrażniona i narażona na odczuwanie dolegliwości bólowych. Jednostka odczuwać może lęk, niepokój i strach. 

Ciąg alkoholowy – powody

Wraz z rozwojem choroby alkoholowej, osoba uzależniona od tej substancji traci nad nią kontrolę. Jednostka nie jest w stanie wypić tylko określonej ilości alkoholu, nie może przerwać spożywania alkoholu, jeżeli ten stoi jeszcze na stole oraz nie potrafi zapanować nad własnym zachowaniem po spożyciu alkoholu. Na częstotliwość sięgania po alkohol wpływ ma odczuwanie głodu alkoholowego. Jest to silny przymus i nieustanna chęć spożywania alkoholu. Może zdarzyć się, że w ciąg alkoholowy popadają osoby, które przez wiele lat utrzymywały stan trzeźwości. Tym samym chcą nadrobić “stracony” czas i odreagować okres abstynencji.  Osoby uzależnione popadają w ciąg alkoholowy również dlatego, że nie chcą odczuwać nieprzyjemnych objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Jeżeli osoba uzależniona od alkoholu ma przez wiele dni doświadczać nieprzyjemnych objawów lub uśmierzyć ból sięgając po kolejną dawkę alkoholu to wybór wydaje się być oczywistym… Spożywanie tak zwanych klinów sprawia, że jednostka popada w błędne koło. 

Należy pamiętać, że w Polsce istnieje możliwość podjęcia bezpłatnego leczenia choroby alkoholowej. Bezpłatna terapia uzależnień przysługuje wszystkim obywatelom naszego kraju, którzy są uzależnieni od alkoholu. Pomoc ta obejmuje zarówno osoby ubezpieczone jak i te, które nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego. Aby z niej skorzystać należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub ośrodka leczenia uzależnień. W przypadku wyboru drugiej placówki należy mieć skierowanie na leczenie. Skierowanie to można uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu, lekarza rodzinnego lub lekarza psychiatry.