Esperal Kraków - mobilne menu
Home > Blog > Co powinieneś wiedzieć przed udaniem się na zabieg podskórnego wszycia Esperalu?

Co powinieneś wiedzieć przed udaniem się na zabieg podskórnego wszycia Esperalu?

19 grudnia, 2022
Wszywka alkoholowa jest skuteczną metodą do walki z chorobą alkoholową. Jej stosowanie zaleca się u osób, które są uzależnione od alkoholu jednak postanowiły o zaprzestaniu picia i zmianie swojego stylu życia. Podanie pacjentowi wszywki alkoholowej wymaga jego świadomej zgody na zabieg. Lek ten cechuje się dużą skutecznością, należy jednak pamiętać, iż nie jest to samodzielna metoda leczenia choroby alkoholowej. Leczenie uzależnienia od tej substancji to długi proces, który jest wymagający i trudny dla osoby uzależnionej. Tylko od jej zapału i determinacji zależy powodzenie całego leczenia. 

Dla kogo jest zabieg?

Wszywka alkoholowa przeznaczona jest dla osób, które zmagają się z uzależnieniem od alkoholu, jednak zdecydowały się na zmianę swojego stylu życia i zaprzestały spożywania alkoholu. Bardzo często zalecana jest osobom, które już nie piją jednak potrzebują dodatkowego wzmocnienia, aby nie złamać swojego postanowienia. Jej stosowanie jest możliwe tylko u osób pełnoletnich. 

Jak działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa działa na zasadzie terapii awersyjnej. Oznacza to, że jej głównym celem jest wzbudzanie strachu u pacjentów przed negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi po spożyciu alkoholu. Wzbudza wstręt i awersję u osób uzależnionych, które mając wszywkę, mimo zakazu, spożyły alkohol. Należy pamiętać, że wszywka alkoholowa nie leczy choroby alkoholowej, a jedynie wspomaga jej leczenie. Może określić ją mianem odstraszacza alkoholowego. Dlaczego właśnie tak?

Wszywka alkoholowa zostaje umieszczona pod skórą pacjenta w okolicy łopatek lub pośladków. Lekarz podczas zabiegu umieszcza w ciele jednostki tabletki, które zawierają substancję czynną. Substancja czynna, disulfiram, stale uwalniana jest do krwi jednostki. Esperal sam w sobie nie daje żadnych reakcji, ani objawów w organizmie człowieka. Jedynie w przypadku połączenia tej substancji czynnej z etanolem w ciele pacjenta zachodzą pewne reakcje, które powodują duży dyskomfort. 

Substancja czynna odpowiedzialna jest za blokowanie enzymu, który odpowiedzialny jest za uruchomienie procesu dehydrogenazy aldehydowej. W jej wyniku w normalnych warunkach aldehyd octowy (który wcześniej powstał na drodze rozkładu etanolu) rozkładany jest do bezpiecznego kwasu octowego. Jednak uwalniana z zaszytych tabletek substancja czynna skutecznie hamuje procesy metaboliczne alkoholu w organizmie, dlatego aldehyd octowy nie może być rozłożony do bezpiecznej postaci kwasu octowego. Nagromadzenie w organizmie aldehydu octowego wywołuje bardzo silne i nieprzyjemne zatrucie alkoholowe. Występują wtedy między innymi objawy takie jak wymioty czy kołatanie serca. 

Jak wygląda zabieg?

Podskórne podanie wszywki alkoholowej wymaga świadomej zgody pacjenta na zabieg. Przed procedurą medyczną lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, który ma na celu poznanie ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego ewentualnych schorzeń, przyjmowanych leków oraz występowania przeciwwskazań do zabiegu. 

Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej to prosta procedura medyczna. Odbywa się on w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut. Lekarz w sterylnych warunkach nacina skórę pacjenta tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. Podpowięziowo w okolicy łopatek lub pośladków zaszywa od ośmiu do dziesięciu tabletek Esperalu. Po całym zabiegu pacjent od razu może wrócić do wykonywania codziennych obowiązków i aktywności zawodowych. Zaleca się jednak, aby pacjent powstrzymał się od uprawiania sportu i dźwigania ciężarów przez okres od dziesięciu do czternastu dni. 

Esperal nie wpływa na postrzeganie pacjenta, dlatego jednostka posiadająca wszywkę alkoholową może prowadzić samochód oraz wykonywać czynności zawodowe. 

Po zabiegu lekarz i pielęgniarka powiedzą pacjentowi jak dbać i pielęgnować okolice po zabiegu. Należy stosować się do podanych zaleceń. 

Napiłem się i co teraz?

W momencie, w którym jednostka decyduje się na zabieg podskórnego wszycia Esperalu, lekarz informuje pacjenta o całkowitym zakazie spożywania alkoholu w celu zapewniania pacjentowi bezpieczeństwa i komfortu zdrowotnego. Jednak nie wszyscy pacjenci są w stanie przestrzegać tego zakazu. Zdarza się, że osoba pomimo posiadania wszywki alkoholowej i znajomości konsekwencji spożywa alkohol. Co wtedy się dzieje?

W ciągu kilku chwil od spożycia alkoholu, dokładnie w ciągu kilku minut, jednostka odczuwa silne i charakterystyczne objawy zatrucia alkoholowego. Są to między innymi:

Opisane objawy utrzymują się nieprzerwanie do kilkunastu godzin. Im większa dawka alkoholu, tym dłużej utrzymujące się i silniejsze dolegliwości.

W przypadku spożycia znacznej dawki alkoholu, osoba uzależniona naraża się na poważne uszkodzenia zdrowotne (np. marskość wątroby), czy śmierć, która zdarza się relatywnie rzadko. 

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg podskórnego zaszycia wszywki alkoholowej nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy pamiętać, aby poinformować lekarza o swoich schorzeniach oraz przyjmowanych lekach. Pacjent, który zdecydował się na ten zabieg musi pozostawać w całkowitej trzeźwości w czasie tej procedury medycznej. Nie może również spożywać alkoholu na co najmniej dwanaście godzin przed zabiegiem. Złamanie tego zakazu oraz niepoinformowanie o tym lekarza groziłoby poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi i przykrymi dolegliwościami. 

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Nie każda osoba, która potrzebuje wszywki alkoholowej kwalifikuje się do zabiegu. Wszywki alkoholowej nie mogą mieć osoby, które są w stanie upojenia alkoholowego lub spożywały alkohol na co najmniej dwanaście godzin przed zabiegiem. Do zabiegu nie kwalifikują się również osoby, które mają uczulenie na disulfiram lub którykolwiek inny składnik leku. Dyskwalifikacją są również przebyte próby samobójcze, występujące myśli samobójcze, zaburzenia psychiczne oraz psychoza, za wyjątkiem ostrej psychozy alkoholowej. Kobieta w ciąży, karmiąca piersią lub planująca ciążę w niedalekiej przyszłości, również nie powinna powiadać wszywki alkoholowej – tutaj jednak ostateczną decyzję podejmuje lekarz. Dyskwalifikacją do zabiegu są również schorzenia sercowo – krążeniowe takiej jak nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca.

Osoby, które chorują na cukrzycę, epilepsję, choroby serca czy choroby układu oddechowego mają całkowity zakaz spożywania alkoholu. Osoby te w momencie posiadania wszywki alkoholowej po spożyciu alkoholu mogą doświadczyć pogorszenia swojego stanu zdrowia. Należy uważać również na przyjmowane leki, gdyż z niektórymi z nich Esperal może wchodzić w silna reakcję. 

Wszywka alkoholowa działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg można powtórzyć jeżeli istnieje taka konieczność. Wszywkę alkoholową w każdej chwili można usunąć z organizmu np. w przypadku reakcji alergicznej czy innych reakcji niepożądanych.