Esperal Kraków - mobilne menu
Home > Blog > Delirium alkoholowe – co to jest i jak długo trwa?

Delirium alkoholowe – co to jest i jak długo trwa?

27 sierpnia, 2021
Rozwijający się alkoholizm jest groźny, stanowi poważny problem zarówno osoby uzależnionej, jak i jej najbliższego otoczenia. Typowym zachowaniem alkoholika jest bagatelizowanie problemu. Fakt nie dostrzegani skali zniszczeń dodatkowo utwierdza osobę uzależnioną w przekonaniu, iż cały świat skierowany jest przeciw niej. Osoby, które na co dzień mieszkają, pracują lub w jakikolwiek inny sposób przebywają z alkoholikiem na co dzień, w momencie wyrażenia chęci niesienia pomocy powinny przede wszystkim skupić się na zwalczeniu wspomnianego wyżej przeświadczenia. Nie mniej jednak proces zdrowienia w przypadku choroby alkoholowej jest bardzo trudny, przeplata ze sobą małe sukcesy i porażki, na co trzeba być gotowym psychicznie. Sprawę komplikuję fakt, iż nie ma lekarstwa na alkoholizm. Tym samym, jeżeli alkoholik sam nie przyzna się szczerze przed sobą o swoich problemach i ich skali, choroba będzie się dalej rozwijać, nasilając swoje objawy.

Wiele osób długo spożywających alkohol decyduje się na nagłe odstawienie alkoholu, niejednokrotnie próbując w ten sposób wyjść z ciągu alkoholowego. Niestety w ten sposób skazują się na liczne, nieprzyjemne reakcje ze strony własnego organizmu. Jedną z nich, uważaną za najbardziej nieprzyjemną w skutkach jest tzw. delirium alkoholowe, inaczej nazywane białą gorączką lub delirium tremens. O tym, czym ona jest i jak ją pokonać opisane jest w dalszych częściach artykułu.

Opis konsekwencji choroby alkoholowej

Alkohol niszczy zarówno sam organizm – zdrowie i psychikę uzależnionego, jak i dewastuje życie rodzinno-społeczne. Wątroba, nerki, serce, mózg, trzustka, żołądek, jelita – wszystkie te narządy są bardzo obciążone przez alkohol. Pojawiają się liczne choroby układu krążenia, układu pokarmowego, często występuje marskość wątroby.

 Jest on przyczyną przejawianej agresji i przemocy wobec najbliższych. Generuje także problemy na tle zawodowym, jak i ekonomiczno-finansowym. Alkoholik nie interesuje się niczym innym jak kompulsywnym szukaniem alkoholu. Ze względu na zaniedbywanie obowiązków niejednokrotnie traci pracę, a swoje pieniądze przeznacza jedynie na zakup alkoholu, który uznany jest za produkt pierwszej potrzeby.

Życie rodzinne również niejednokrotnie leży w gruzach – partnerki alkoholików potrzebują terapii współuzależnienia, dzieci z kolei wykształcają u siebie negatywne wzorce, a także w przyszłości cierpią na syndrom DDA – Dorosłych Dzieci Alkoholików.

Czym jest delirium alkoholowe? Przyczyny i objawy

Delirium alkoholowe uznawane jest za wyjątkowo groźny stan, który pojawia się przy próbach odstawienia używki alkoholowej. Taki objaw pojawia się w momencie długotrwałego spożywania alkoholu, po czym jego nagłego odstawienia. Tym samym, im większe porcje czystego alkoholu człowiek przyjmuje do organizmu, tym w większym stopniu naraża się taki stan, przy czym w szczególny sposób dotyka osoby starsze, osoby chorujące przewlekle lub takie, które mają inne problemy będące efektem nadmiernej konsumpcji alkoholowej, takie jak np. powstałe z czasem uszkodzenia morfologiczne mózgowia.

Białą gorączkę można rozpoznać po licznych i w szczególny sposób nieprzyjemnych objawach. Zazwyczaj wystarczą trzy doby abstynencji do jej wystąpienia, a czas jej trwania szacuje się na kilka dni, zwykle około trzech. Charakterystyczne objawy delirium tremens są następujące:

Dlaczego dochodzi do delirium?

Wykazując ryzykowne zachowania względem alkoholu, które następnie przeobrażają się w uzależnienie, człowiek pod ich wpływem zaczyna regularnie korzystać z napojów alkoholowych, sięgając po coraz większe jego dawki, co jest objawem tzw. zwiększonej tolerancji na alkohol. Tym samym, organizm człowieka zaczyna przyzwyczajać się do obecności we krwi alkoholu, który transportowany jest później do wszystkich komórek. Stan przywyknięcia do obecności substancji alkoholowej w późniejszych etapach rozwoju alkoholizmu jest fundamentem występowania delirium. Przede wszystkim pojawiają się różne zmiany w układzie nerwowym. Szczególne dysfunkcje obserwuje się w pracy receptorów i neuroprzekaźników. Tym samym zatrzymanie przyjmowania używki generuje wzmożoną reakcję organizmu w postaci białej gorączki, mającej gwałtowny przebieg, potęgującej ogólnie mówiąc: cierpienie takiej osoby. Należy podkreślić, że delirium alkoholowe wymaga udzielenia pomocy specjalistów, ponieważ w poważny sposób zagraża życiu i zdrowiu.

Leczenie delirium alkoholowego

Lekarze uznają delirium tremens za stan zagrażający życiu. M.in. podczas jego trwania może dojść do zapaści krążeniowo-oddechowej. Tym samym generuje to konieczność hospitalizowania takiej osoby. Konieczne jest podanie benzodiazepinów, wysokich dawek witamin z grupy B, a także w razie potrzeby – innych leków, które złagodzą występujące symptomy. Przykładowo, podczas występowania drgawek przypominających atak padaczkowy, uzasadnione jest podanie leków przeciwdrgawkowych. O ile w szybkim tempie zostanie udzielona Pacjentowi pomoc, lekarze będą w stanie ochronić jego zdrowie i życie. Należy mieć świadomość, że brak ingerencji medycznej w delirium tremens wiąże się z potencjalnym zgonem.

Masz problem z alkoholem? Podejmij natychmiastowe działanie!

Oprócz białej gorączki, alkoholizm prowadzi do innych problemów. Trwałym uszkodzeniom ulegają wszystkie narządy i układy wewnętrzne. Szczególnie narażona jest wątroba, ale także mózg i układ nerwowy. Oprócz samej kwestii zdrowotnej, alkoholizm prowadzi do dewastacji życia rodzinnego, zawodowego, społecznego, generuje problemy finansowe i konflikty z prawem.

Aby odwrócić ten stan i nauczyć się żyć w abstynencji na nowo należy podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia i konsekwentnie się tego trzymać. Najważniejsza jest tutaj terapia i psychoterapia prowadzona przez psychologów i terapeutów. Bardzo skuteczny jest także Esperal Kraków (Disulfiram) – potocznie nazywany wszywką alkoholową. Łącząc te dwie metody, przy samozaparciu Pacjenta, można spodziewać się trwałych rezultatów. Esperal działa głównie na zwiększenie motywacji przestrzegania zasad trzeźwości, a jego awersyjne działanie w założeniu ma na celu zapobiegać powrotom do spożywania napojów procentowych. Nie ma więc sensu czekać, aż nałóg zapanuje i zmieni życie osoby chorej. Nie bez powodu mówi się także o tym, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć zmiany w trosce o lepsze jutro. Powrót do normalności, mimo, że trudny, to największa potrzeba alkoholika, nawet jeśli nie zdaje sobie on z niej sprawy.

Od czego zacząć? – strategie działania

Aby pomóc uzależnionemu pokonać swoje słabości należy rozpocząć działanie od samych podstaw. Przede wszystkim ważne jest zrozumienie problemu i mechanizmów jego działania. Odpowiedzi na pytania typu co to jest alkoholizm, jak powstaje, jak działa, jakie są jego skutki? odnaleźć można w literaturze medycznej i psychologicznej. Samokształcenie może znacząco przyczynić się do udzielenia pomocy najbliższemu alkoholikowi, ponieważ oswaja z tematem, a także niejako przygotowuje na to, co można zastać podczas podejmowania prób leczenia. Tym bardziej, że wiele bliskich osób boryka się z problemem współuzależnienia, co jest równie groźne, jak sam alkoholizm. Dopiero kolejnym krokiem powinna być terapia i inne metody, takie jak odtruwanie alkoholowe, uczestnictwo w grupach wsparcia, czy też Esperal.