Esperal Kraków - mobilne menu
Home > Blog > Fakty o alkoholizmie. 

Fakty o alkoholizmie. 

13 czerwca, 2022
Alkoholizm jest chorobą przewlekłą o nieuleczalnym charakterze, co znaczy, że człowiek do końca życia pozostaje alkoholikiem. Da się żyć z alkoholizmem, jeżeli pozostaje się trzeźwym. To jedyny sposób. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że alkoholizm jest bardzo poważnym schorzeniem. 

Osoby uzależnione bardzo szybko tracą kontrolę nad swoimi decyzjami oraz działaniami. Dochodzi do zmiany zachowania, co bardzo łatwo zauważyć w życiu codziennym. Pojawiają się kłamstwa, ukrywanie i utrata stosunków z rodziną. Uzależniony doświadcza utraty wszystkiego, co do tej pory miało dla niego znaczenie. Alkohol ma bardzo silne działanie psychoaktywne, które łatwo wciąga. Ludzie uzależniają się od relaksacyjnego działania alkoholu. W sytuacjach stresu, nerwów lub napięcia znajdują jedyne wyjście z sytuacji w formie używki. Wyróżnia się uzależniania rodzaju: psychicznego (poczucie przymusu do spożywania alkoholu), fizycznego (objawy fizjologiczne wynikające z adaptacji organizmu do alkoholu) oraz społeczne (picie alkoholu w konkretnych grupach społecznych). Na pełną postać alkoholizmu składają się wszystkie trzy rodzaje uzależnienia, które w połączeniu ze sobą tworzą trudną do zwalczenia potrzebę ciągłego stosowania używki. Alkoholikom niezwykle trudno jest przerwać nałóg. W sytuacjach zagrożenia życia zalecane jest zgłoszenie się do specjalisty, który wspomoże walkę z uzależnieniem. Pod wpływem używki ludzie podejmują wiele bezmyślnych decyzji, które kończą się tragedią. 

Alkoholizm – pomoc uzależnionemu. 

Alkoholizm jest bezpośrednim zagrożeniem życia oraz zdrowia uzależnionego. Choroba alkoholowa jest nadal tematem, o którym zbyt mało się mówi. Świadomość ludzi jest na tyle niska, że większość nie zna dokładnego przebiegu choroby, dlatego lekceważy jej pierwsze sygnały. Wiedza jest bardzo ważna, dlatego stosowana jest jako forma leczenia. Początek terapii zawsze polega na uświadomieniu o wszystkich ważnych faktach, które mają związek z chorobą. Gdy alkoholicy nie wiedzą, co się z nimi dzieje w danym momencie czują się zagubieni i przestraszeni. Jedyne co znają to alkohol, dlatego w każdej sytuacji sięgną po tego typu rozwiązanie problemu, co w konsekwencji jedynie się zapętla. Uwiadamiajmy sobie to, z czym mamy do czynienia, aby wiedzieć jak postępować. 

Uzależnienie zmusza nas do spożywania alkoholu, który jest powszechny i wysoce dostępny w naszym kraju oraz poza granicami. Cały świat dokładnie zna tą substancję psychoaktywną, która stała się rozrywką dla wszystkich ludzi. Ze względu popularności alkoholu bardzo ciężko jest podjąć próbę leczenia oraz wszelkie działania profilaktyczne. Uzależnienie powstaje przez problemy oraz predyspozycje osobowościowe, a w niektórych sytuacjach wpływ ma również genetyka. Problemy w pracy bądź kłótnia z rodziną mogą popchnąć nas do używki w celu odstresowania się i zapomnienia o kłopotach. Fundamentalne jest znalezienie innego sposobu na rozładowywanie napięcia. Wiele osób ucieka się do sportowych rozwiązań, które mogą okazać się ratunkiem przed chorobą alkoholową. Gdy w naszym życiu pojawia się trudna sytuacja warto od razu ją rozwiązywać, jeżeli nie samemu to z pomocą psychoterapeuty, aby problemy nie kumulowały się i nie tworzyły trudnej bariery do pokonania. Duże wsparcie może być również darowane przez rodzinę chorego. To oni mają duży wpływ na decyzję jednego z członków rodziny. Czasami tylko oni potrafią wytłumaczyć pewne kwestie. Zatem nie opierajmy się wiedzy bliskich tylko słuchajmy uważnie, co mają nam do przekazania, ponieważ to oni jako pierwsi widzą każdą nawet najmniejszą zmianę w zachowaniu. Pomoc uzależnionemu opiera się na wsparciu, miłości i zrozumieniu. Wyjaśnienie mechanizmów choroby oraz przedstawienie przebiegu choroby może wpłynąć korzystnie na postrzeganie danej sytuacji przez alkoholika. Jest to jednak długa droga i czasami tylko ośrodek terapii uzależnień może zwalczyć uzależnienie. Najważniejsza zasada to nie poddawać się, ponieważ życie ludzkie ma dużą wartość. 

Czy leczenie nieuleczalnej choroby jest sensowne?

Czy możliwe jest wyjście z nałogu, który teoretycznie pozostaje z nami do końca życia? Alkoholizm jest nieuleczalny, co znaczy, że alkoholikami będziemy już zawsze. Jednak od Ciebie zależy, czy będziesz alkoholikiem trzeźwym, czy nie. Jest to ważne, ponieważ alkoholik w stanie aktywacji choroby stanowi zagrożenie dla siebie samego. Nieleczony alkoholizm bardzo szybko prowadzi do śmierci, dlatego leczenie jest jedynym sposobem na powrócenie normalnego życia, a przede wszystkim przeżycie. Odpowiednio dobrane leczenie zahamowuje rozwój choroby i pozwala pozbyć się uciążliwych objawów, które wyniszczają organizm oraz całe życie. Abstynencja potrafi uratować alkoholika przed postępującą chorobą oraz klęską. W tym celu warto podejmować się różnych dostępnych rozwiązań. 

Alkoholizm dotyka wszystkich członków rodziny. Leczenie może uratować cały system rodziny oraz zerwane relacje. Warto to zrobić, aby uszczęśliwić najbliższych. W domu alkoholika panuje nieład, ciągłe awantury, strach, lęk i dyskomfort. Przez to każda jednostka odczuwa skutki choroby oraz zmaga się z nieszczęściem. Leczenie jest zatem rozwiązaniem wielowymiarowym i wszechstronnym, z którego warto skorzystać dla poprawy stosunków. Największy ciężar spada na dzieci alkoholików, które przez trudne dzieciństwo mogą do końca życia nie podnieść się z trudności życia codziennego. Jednak alkoholizm sięga znacznie dalej niż do domu rodzinnego. Jest to rodzaj patologii społecznej, który wpływa na funkcjonowanie całego społeczeństwa. Alkoholicy zatracając się w używce zaniedbują pracę oraz popadają w długi. Ich działania zaczynają szkodzić obcym, niewinnym ludziom. Zatargi z prawem oraz niekontrolowane zachowanie jest zagrożeniem dla społeczeństwa. Alkoholik jest osobą bez przyszłości, skazaną na zepchnięcie na margines społeczny. Ile jest osób, które zginęło w wypadku samochodowym spowodowanym przez pijanego kierowcę? Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Jeżeli Twoje zachowanie przestaje być kontrolowane oraz poparte racjonalnym myśleniem to czas na zgłoszenie się na odwyk. Niewinni ludzie nie powinni cierpieć za czyjeś uzależnienie. Każdy może się uzależnić, ale każdy również powinien się z niego wyleczyć w porę. Jeżeli mamy szansę powrócić do normalności to korzystajmy z niej zanim będzie za późno. Alkoholicy tracąc samokontrolę ryzykują swoim życiem często popełniając samobójstwa. Jest to ogromny cios dla najbliższych. Pamiętajmy o tym, że nie jesteśmy na tym świecie sami. 

Alkoholicy są zagrożeni poważnymi chorobami, dlatego terapia może okazać się jedynym ratunkiem. Uzależnienie prowadzi do: nowotworów, zaburzeń rytmu serca oraz pracy nerek, nadciśnienia tętniczego, marskości, stłuszczenia lub niewydolności wątroby. Wszystkie ważne układy w organizmie alkoholika nie funkcjonują prawidłowo i są upośledzone w swoich działaniach, a narządy są obciążone toksynami alkoholowymi. Zdrowie to jedna z niewielu rzeczy, których nie możemy kupić, dlatego dbajmy o nie jak najlepiej.