Esperal Kraków - mobilne menu
Home > Blog > Jak alkoholizm niszczy nasze bezcenne zdrowie? 

Jak alkoholizm niszczy nasze bezcenne zdrowie? 

24 czerwca, 2022
Zdrowie jest naszym najcenniejszym skarbem. Alkoholizm jest najpotężniejszym wrogiem zdrowia. Alkohol jest silnie toksyczną substancją, która wpływa na funkcjonowanie wszystkich narządów. Organizm alkoholika jest wycieńczony i wyniszczony, z powodu zalegających toksyn, które atakują każdy układ. Ciało przestaje pracować prawidłowo i pojawiają się poważne problemy z różnych stron. Zdrowia często nie da się w pełni odzyskać, ponieważ alkohol odpowiada za wiele trwałych szkód, które zostają z nami do końca życia. Nieleczony alkoholizm prędzej czy później doprowadzi do śmierci uzależnionego, ponieważ jego organizm nie wytrzyma bezustannego upojenia alkoholowego. 

Spożycie jednorazowo dużych ilości alkoholu może skończyć się nagłym zgonem chorej osoby. 4 promile uznawane są za dawkę śmiertelną. Organizm alkoholika walczy z różnymi dolegliwościami:

To tylko kilka z wielu problemów, które dotykają osoby nadużywające alkoholu. Destrukcyjny wpływ używki niszczy człowieka od środka. Gdy leczenie zostanie podjęte za późno może dojść do rozwoju śmiertelnych chorób, które ciężko powstrzymać. 

Czy alkoholizm wpływa na psychikę? 

Alkoholizm ma bardzo silny wpływ na funkcjonowanie psychiczne. Psychika ludzka jest delikatna i podatna na różnego rodzaju wpływy. Alkoholizm niszczy nie tylko ciało, ale także duszę człowieka. Psychika zdecydowanie trudniej się goi, dlatego nie należy dopuścić do rozwoju choroby. Alkoholizm ma często związek z chorobami psychicznymi. Są one wynikiem bądź powodem alkoholizmu. 

Alkoholizm wiąże się z osobami, których psychika jest słabsza, są podatne na stres i mają wiele problemów życiowych, których nie potrafią samodzielnie rozwiązać. Podatne na uzależnienia są także osoby, które posiadają jakieś zaburzenia psychiczne. Są one łatwym celem, które bez problemu można skusić. Alkohol jest spożywany ze względu na swoje zaskakujące korzyści. Jest środkiem na poprawę humoru o właściwościach przeciwbólowych. Każdy kto spróbował ten wie, jak łatwo jest zapomnieć o całym świecie i wszystkich problemach. Z tego właśnie powodu ludzie uciekają do niego, gdy tylko potrzebują się odstresować. Niestety jest to działanie tragiczne w skutkach, ponieważ zauważenie pozytywów spożywania alkoholu jest drogą ku uzależnieniu. Osoby, które chorują na choroby psychiczne powinny pilnować się jeszcze bardziej. Stała kontrola lekarzy jest w ich przypadku koniecznością, ponieważ bardzo łatwo jest im popaść w alkoholizm. 

Alkoholizm jest sprawcą wielu poważnych problemów psychicznych. Najczęściej zauważa się: depresję alkoholową, psychozę, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, halucynacje i omamy. Nieleczone stanowią bardzo trudną barierę do pozbycia się nałogu. 

Emocje alkoholika – depresja alkoholowa. 

Depresja alkoholowa jest specjalną odmianą zaburzeń nastroju nazwaną na cześć choroby, która jest jej powodem. Emocje są fundamentem alkoholizmu. Zwykle uzależniony mierzy się problemami w zakresie przeżywania oraz kontrolowania własnych emocji. Depresja jest nazywana trwałym obniżeniem nastroju. Jest to ciężka do zwalczenia choroba, ponieważ wymaga wiele pracy osoby cierpiącej na nią. W połączeniu z alkoholizmem ma silny wpływ na zachowanie człowieka. Alkoholizm zwiększa ryzyko popełnienia samobójstwa, tak samo jak depresja. Kluczowe jest szybkie podjęcie leczenia, ponieważ obie choroby pozostawiają wiele skutków ubocznych. 

Depresja alkoholowa jest także spowodowana odstawieniem alkoholu. Objawy syndromu abstynencji również dotyczą funkcjonowania psychicznego pacjentów. Z powodu odstawienia używki, do której mózg zdążył się już przyzwyczaić, pojawiają się przykre objawy od organizmu, który domaga się alkoholu. Zazwyczaj utrzymuje się powyżej 2 tygodni. 

Gdy mamy do czynienia z depresją alkoholową musimy pamiętać, że leczenie obowiązkowo musi obejmować obie choroby. Często tacy pacjenci określani są jako trudni i nie każdy może przeprowadzać ich leczenie. Musi to być osoba, która poradzi sobie ze wszystkimi problemami pacjenta. Gdy jedna z chorób zostanie zaniedbana może spowodować nawrót tej drugiej. Alkoholizm i depresja wzajemnie na siebie oddziałują, dlatego tacy pacjenci wymagają dużej uwagi. 

Emocje alkoholika są odpowiedzialne za wszystkie problemy, które posiada. Kluczowe jest nauczenie się radzenia sobie z tym co odczuwamy na co dzień. Praca nad sobą samym jest pierwszym krokiem w stronę lepszego życia. 

Dlaczego się uzależniamy od alkoholu? 

Uzależnienie od alkoholu nie jest jedynie wynikiem problemów. Na chorobę składa się wiele czynników. Najczęściej oddziałują one na człowieka w połączeniu, co tworzy bardzo trudną barierę do pokonania. Zaczynamy pić, ponieważ coś się dzieje w naszym życiu. Co ciekawe za uzależnienia odpowiadają również geny. Istnieje teoria, która głosi, że predyspozycje do uzależnień dziedziczymy. Bardzo często dzieci alkoholików w dorosłym życiu również uzależniają się od alkoholu. Może to być wynikiem oddziaływania genów oraz nauki poprzez obserwację. Według teorii uczenia się dziecko pochłania wszystkie zachowania zauważane w domu, szczególnie w okresie dziecięcym, kiedy mózg jest bardzo chłonny. Powielanie alkoholizmu jest dość powszechne i często spotykane. Uzależnienia są także wynikiem otoczenia oraz środowiska, w którym przebywamy. Bardzo duże znaczenie ma nasza psychika, która może mieć siłę, by powstrzymać wszystkie wpływy z zewnątrz. To jaki mamy charakter oraz jak przeszliśmy przez proces socjalizacji będzie miało wpływ na nasze całe dorosłe życie. 

Zatem alkoholizm jest zazwyczaj kombinacją wielu czynników, która zaczęła oddziaływać na daną osobę. Problemy i brak umiejętności radzenia sobie ze stresem mogą w każdej chwili mogą popchnąć nas w stronę używki. Na rozwój choroby mają wpływ: rola grupy społecznej (jej wpływ i dostępność alkoholu), przekonanie danej osoby oraz grupy na temat alkoholu (forma nagrody, pocieszenia, pomoc na stres, środek łagodzący ból), ucieczka przed objawami abstynencyjnymi oraz uszkodzenie funkcjonowania ośrodka przyjemności. Nigdy nie jesteśmy bierni podczas uzależniania się. Zawsze mamy wpływ na swoje zachowanie. Warto o tym pamiętać, gdy alkohol zbyt mocno zacznie opanowywać nasze życie. Życie z alkoholizmem kończy się dopiero po śmierci, pamiętajmy o tym. Choroba alkoholowa jest nieuleczalna i zawsze istnieje szansa, że powróci. Gdy tylko w naszym życiu pojawia się jakikolwiek problem warto znaleźć coś, co pozwoli nam stawić mu czoła. Zalecane jest zatem korzystanie z pomocy psychologicznej w każdej trudnej dla nas sytuacji.