Esperal Kraków - mobilne menu
Home > Blog > Jak samemu leczyć alkoholizm w domu?

Jak samemu leczyć alkoholizm w domu?

6 czerwca, 2021
Nadmierne konsumowanie alkoholu stopniowo warunkuje rozwijanie się silnego uzależnienia, przekształcając się z czasem w chroniczną, postępującą i przewlekłą chorobę alkoholową. Każda, nawet najmniejsza dawka alkoholu w negatywny sposób rzutuje na zdrowie. Zmienia funkcjonowanie życia codziennego. Degraduje pozycję społeczną, zawodową, ekonomiczną. Mimo licznych negatywnych skutków, w dalszym ciągu istnieją środowiska, gdzie alkoholizm jest bagatelizowany, postrzegając go jako słabą wolę danej osoby. Tym samym problem alkoholowy, formalnie opisywany w literaturze jako aspekt chorobowy, pejoratywnie sprowadzany jest do poziomu stereotypów. Problemem jest również samo traktowanie własnej choroby i jej leczenia przez alkoholików. Wielu z nich postrzega odwyk i terapię z powodem do wstydu, jednocześnie wypierając swój problem.

Dlaczego osoby uzależnione nie szukają pomocy?

Typowym zachowaniem alkoholika jest brak zaangażowania w pomoc samemu sobie. Tym samym nie są zainteresowani ofertami profesjonalnego wsparcia oraz terapii w ośrodkach do tego przeznaczonych. Przyczyn takiego zachowania jest wiele – od braku świadomości własnego problemu, do strachu przed proszeniem o pomoc. Brak zaangażowania w poprawę własnej sytuacji wynika między innymi z:

Jak leczyć alkoholizm samemu?

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą i fakt ten powinien głośno wybrzmieć w społeczeństwie. Jest ono uwarunkowane przez liczne czynniki psychiczne, fizyczne i środowiskowe. Każdy kolejny dzień, w którym obecny jest alkohol powoduje pogłębienie się problemu. Mimo, iż znane są historie ludzi, którym samodzielnie udało się zerwać z nałogiem z dnia na dzień, należy podkreślić, że są oni w mniejszości, a samo odstawienie alkoholu na własną rękę może powodować bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Znacznie korzystniej jest przejść przez proces trzeźwienia pod opieką specjalisty, który będzie kontrolować sukcesy i porażki ułożonego indywidualnie programu terapeutycznego.

Należy jednak podkreślić, że samo sięganie po napoje alkoholowe nie jest problemem, a realne zagrożenie stanowią emocje popychające daną osobę do nadmiernej konsumpcji alkoholu, a także brak umiejętności ich rozpoznania, nazwania i panowania nad nimi. Kolejnym zagrożeniem jest fakt, iż napoje procentowe aktywują w mózgu obszary odpowiedzialne za aktywność ośrodków nagrody. W ten sposób alkoholik pijący alkohol odczuwa przyjemność – kojarzy on więc etanol z relaksem, odprężeniem i ogólnie przyjmuje, iż dzięki niemu czuje się lepiej. Poprzez oddziaływania terapeutyczne można odkryć przyczyny skłaniające do picia, a także nauczyć się rozpoznawać i nazywać zarówno sytuacje, jak i emocje, które towarzyszą sięganiu po używkę. W ten sposób możliwe jest opracowanie sposobów radzenia sobie w trudnych momentach i mechanizmów zastępczych.

Wiele alkoholików uważa, że terapia jest im niepotrzebna. Prawda jest jednak taka, że nie ma możliwości samodzielnego wyleczenia rozregulowanego systemu emocjonalnego. Mimo, iż niewielka część osób wychodzi z uzależnienia na własną rękę, to jednak w praktyce wygląda tak, iż zastępują alkohol innym, niezdrowym i szkodliwym zachowaniem.

Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną

Dużym problemem dla trzeźwiejących alkoholików są silne objawy głodu alkoholowego. Można temu zaradzić poprzez unikanie sytuacji odpowiedzialnych za omawiany stan. Zalicza się do tego zmiana środowiska towarzyskiego (unikanie osób i miejsc kojarzonych z alkoholem). Warto poszukać grup samopomocowych, np. AA, a także udzielać się w grupach o ścisłych zainteresowaniach, np. propagujących zdrowy i aktywny tryb życia. Warto również zastosować zdrowe zmiany żywieniowe. Dobre efekty przynosi rezygnacja ze szkodliwych tłuszczów trans, cukru, a także używek w postaci kofeiny i nikotyny. Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z alkoholizmem jest rozwój własnych zainteresowań oraz potencjału. Przykładem mogą być ćwiczenia fizyczne wytwarzające endorfiny, rozwijanie się w aspekcie artystycznym, czy też przekierowanie swojej uwagi na różnego rodzaju rozwijające kursy i szkolenia. Dodatkowo, w sytuacjach kiedy pojawi się ochota napicia się alkoholu warto przypomnieć sobie o konsekwencjach uzależnienia oraz trudu, jaki włożony został w wyjście z uzależnienia.