Esperal Kraków - mobilne menu
Home > Blog > Leczenie uzależnienia od alkoholu u kobiet 

Leczenie uzależnienia od alkoholu u kobiet 

2 stycznia, 2023




Uzależnienie kobiet od alkoholu jest problemem znanym wszystkim krajom, grupom społecznym i narodowościom. To nie tylko czynniki zewnętrzne, ale także specyfika wpływu alkoholu na organizm kobiety. Kobiecy alkoholizm (zespół uzależnienia od alkoholu) to przewlekła choroba psychiczna charakteryzująca się uzależnieniem od napojów alkoholowych. Trudne do leczenia, silnie uzależniające, z nieprzewidywalnymi konsekwencjami i rozwojem ciężkiego alkoholizmu.

Kobiety, które piją alkohol, uzależniają się szybciej niż mężczyźni. Dzieje się tak dlatego, że organizm kobiety wchłania i metabolizuje alkohol inaczej niż organizm mężczyzny. Kobiety mają wyższy poziom alkoholu we krwi, a nawet taka sama ilość alkoholu stwarza większe zagrożenie dla zdrowia. Uszkodzenie wątroby i mózgu następuje wcześniej. Kobiety są bardziej narażone na urazy fizyczne i psychiczne, w tym na przemoc ze strony innych osób. Kobiety uzależnione są również bardziej skłonne do agresywnych lub ryzykownych zachowań ze swoimi partnerami. Spożycie alkoholu jest najwyższe w wieku od 20 do 29 lat i stanowi przyszłe zagrożenie dla zdrowia dzieci. 17% kobiet potwierdza spożywanie alkoholu w czasie ciąży. Kobiety piją alkohol z wielu powodów, w tym samotności, trudności w związkach, niepowodzeń w pracy i problemów osobistych. Alkoholizm dotyka również kobiety, które dobrze sobie radzą w życiu rodzinnym i towarzyskim.

Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, czym charakteryzuje się kobiecy alkoholizm i jak z nim walczyć. 

Przyczyny i czynniki

Alkoholizm kobiet jest spowodowany:

Uzależnienie od alkoholu u kobiet rozwija się szybciej niż u mężczyzn, co stanowi główny problem w leczeniu i rekonwalescencji organizmu. Jest to spowodowane:

Etapy uzależnienia od alkoholu

Etap 0: przypadkowe lub sytuacyjne spożywanie niewielkich ilości alkoholu z łagodnym uzależnieniem psychicznym. Ryzyko utraty kontroli nad używaniem i przejście do kolejnego etapu uzależnienia.

Etap 1: psychiczne uzależnienie od alkoholu. Charakterystyka: obsesyjne pragnienie picia alkoholu, zwiększanie dawek, utrata reaktywności organizmu (nudności, wymioty) na nadmiar alkoholu.

Etap 2: fizyczne i psychiczne uzależnienie od alkoholu. Charakterystyka: systematyczne spożywanie alkoholu z powodu zaburzeń hormonalnych, zespół kaca, upijanie się, psychoza alkoholowa.

Etap 3: zmiany fizjologiczne – skrajne uzależnienie. Charakterystyka: zerowa tolerancja alkoholu, nadużywanie alkoholu bez wyjątku, całkowite uzależnienie fizyczne, zaburzenia psychosomatyczne (degradacja osobowości, nieodwracalne uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, mózgu, przewodu pokarmowego, układu krążenia i innych narządów).

Leczenie uzależnienia od alkoholu można rozpocząć na każdym z tych etapów, ale jeśli zostanie podjęte wcześnie, zapewnia łatwiejsze i szybsze rezultaty.

Kobiece uzależnienie od alkoholu: objawy, konsekwencje

Oznaki używania alkoholu są dość zauważalne u kobiety, niemniej jednak wymieniamy je:

fizyczne (nieporządek, obrzęk twarzy, chrypka, charakterystyczny zapach, utrata koordynacji, drżenie rąk);

behawioralne (degradacja osobowości, agresja, psychozy, konflikty, zaniedbywanie obowiązków macierzyńskich, rozwiązłość seksualna, zmiana środowiska społecznego);

psychologiczne (zaprzeczenie problemu, apatia, próby usprawiedliwienia).

Każdy z tych objawów powinien zaalarmować bliskich, w przypadku jakichkolwiek podejrzeń nie wahaj się skontaktować z narkologiem. Specjaliści kliniki pomogą w dotarciu do prawdy, ułatwią i przyspieszą leczenie pacjenta.

Konsekwencje

Alkohol ma ostry wpływ na wszystkie narządy i układy kobiecego ciała. Niebezpieczeństwem jest szybkość narażenia i trudna detoksykacja.

Wpływa na narządy wewnętrzne (marskość wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby, zapalenie trzustki, zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie trzustki, zawał serca), układ nerwowy, funkcje rozrodcze (urodzenie dzieci z upośledzeniami i wadami wrodzonymi). Degradacja behawioralna prowadzi do współistniejących chorób (AIDS, choroby przenoszone drogą płciową).

Leczenie alkoholizmu kobiet 

Zatrzymanie postępu uzależnienia jest możliwe na każdym etapie. Wstyd często opóźnia zgłoszenie się kobiety do specjalisty i niepotrzebnie uzależnia. Ponowny lęk przed nadmiernym spożyciem alkoholu jest pierwszym sygnałem do rozmowy z profesjonalistą na temat tego, jak bardzo ten problem dotyczy. Konsultacja odbywa się w zaciszu psychoterapii lub praktyki lekarskiej. Możesz spokojnie i pewnie porozmawiać o objawach, które Cię niepokoją. Wspólnie z profesjonalistą można zastanowić się, w jakim stopniu problem wymaga profesjonalnej interwencji oraz w jaki sposób informacje eksperta mogą pomóc ograniczyć i uczynić picie bezpieczniejszym i nie doprowadzić do rozwoju uzależnienia. 

Leczenie w naszej placówce rozpoczyna się bezpłatną wstępną konsultacją specjalisty, który towarzyszy pacjentce od pierwszej wizyty do zakończenia terapii.

Pacjent poddawany jest obowiązkowo kompleksowym badaniom fizykalnym: badaniom, badaniu USG, EKG, badaniom terapeuty i innych specjalistów (w razie potrzeby).

Lekarz planuje szczegółowy program leczenia i rehabilitacji.

Leczenie składa się z następujących etapów:

Implant, czyli wszywka alkoholowa, to lek stosowany w leczeniu alkoholizmu. Jest to lek z grupy disulfiramów, które działają poprzez hamowanie rozkładu alkoholu etylowego w organizmie. Dzięki temu po spożyciu alkoholu przez osobę przyjmującą esperal występują nieprzyjemne objawy, takie jak wymioty, bóle głowy i brzucha, duszność, pocenie się, zawroty głowy czy zaburzenia rytmu serca. Te objawy mają zniechęcić pacjenta do ponownego spożywania alkoholu i pomóc mu w utrzymaniu trzeźwości.

Oferujemy zarówno leczenie, jak i terapię wspomagającą przez cały rok (etap ambulatoryjny) w formie konsultacji i wizyt kontrolnych.

Nasza klinika prowadzi leczenie wyłącznie w trybie stacjonarnym i dobrowolnym, co gwarantuje kontrolę powrotu do zdrowia.

Koszt usług kalkulowany jest indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie cennika kliniki, schematu leczenia oraz stanu przy przyjęciu.