Esperal Kraków - mobilne menu
Home > Blog > Nadużywanie alkoholu przez młodzież 

Nadużywanie alkoholu przez młodzież 

14 marca, 2023
Czy twój nastolatek spożywa alkohol? Jest on najczęściej nadużywaną substancją przez nastolatków. Jeśli myślisz, że twój nastolatek jest odporny na chęć spróbowania picia, oszukujesz się, a to jest niebezpieczne. Musisz być świadomy statystyk dotyczących picia przez nastolatków i wiedzieć, co zrobić, jeśli podejrzewasz, że twój nastolatek pije. Alkohol nigdy nie jest bezpieczny dla nieletniego pijącego, a jeśli zignorujesz ten problem, twoje dziecko może ponieść konsekwencje.

Wzory picia wśród nastolatków i ich wpływ na uzależnienie

Jeśli chodzi o nadużywanie substancji, alkohol zajmuje czołowe miejsce wśród nastolatków. Częściej sięgają po alkohol niż po marihuanę czy papierosy. Ponadto ich spożycie alkoholu ma tendencję do zwiększania się wraz z wiekiem. Odsetki nastolatków używających alkoholu wśród dziewcząt i chłopców nie różnią się istotnie. Dlatego twoja nastolatka nie jest zwolniona z picia lub uzależnienia od alkoholu przez nieletnich.

Nastolatki nie mają takiego samego schematu spożywania alkoholu, jak dorośli. Nastolatki nie piją tak często, ale większość tego, co spożywają, dzieje się podczas epizodów upijania się. Wielokrotne upijanie się wpływa na wciąż rosnący mózg nastolatka. Nastolatki, które upijają się, mogą doświadczyć długotrwałych skutków związanych z zaburzeniami funkcji poznawczych, uwagi i pamięci.

Wpływ na mózg może również sprawić, że picie u nastolatków szybciej stanie się nałogiem. Picie alkoholu przez nastolatków, które zaczyna się przed 15 rokiem życia, może prowadzić do znacznie większego prawdopodobieństwa rozwoju uzależnienia od alkoholu w przyszłości. Jednak czynniki zewnętrzne, które prowadzą nastolatków do picia, mogą również wpływać na ich szanse na uzależnienie od alkoholu i potrzebę programu leczenia uzależnień.

Powody, dla których zaczyna się uzależnienie od alkoholu wśród nastolatków

Tak, jak nastolatki mają inne nawyki związane z piciem niż dorośli, różnią się również powodami, dla których piją. Jak zauważono, picie alkoholu w okresie dojrzewania zwiększa szanse na uzależnienie od alkoholu u dorosłych lub nastolatków. Powody, dla których nastolatki piją, obejmują:

Po pierwsze, nastolatki mogą pić z powodu presji rówieśników i potrzeby dopasowania się. Kiedy inni wokół nich zaczynają pić, nastolatki mogą czuć, że również muszą brać w tym udział, aby stać się częścią tłumu.

Po drugie, doświadczanie bólu emocjonalnego lub niezdiagnozowanych chorób psychicznych i brak środków do poradzenia sobie z tym problemem może prowadzić do picia. W rzeczywistości wielu nastolatków uzależnionych od alkoholu lub innych rodzajów substancji uzależniających ma również współwystępujące problemy z samotnością, depresją, zaburzeniami lękowymi lub niską samooceną.

Po trzecie, nastolatki mogą używać alkoholu, aby pomógł im się zrelaksować w sytuacjach społecznych. Niektórzy uważają, że muszą pić, aby stać się aktywnymi społecznie lub uczestniczyć w funkcjach społecznych.

Wreszcie, wszyscy nastolatkowie przechodzą znaczące zmiany –  w ich ciałach i umysłach w okresie dojrzewania. Jednak inne poważne wstrząsy w ich życiu, takie jak przeprowadzka, choroba, rozwód, problemy w związku i śmierć członka rodziny, mogą zwiększyć prawdopodobieństwo picia lub nadużywania innych substancji, gdy próbują znaleźć sposób na złagodzenie bólu.

Oznaki uzależnienia od alkoholu wśród nastolatków

Jeśli masz nastolatka i zastanawiasz się, czy ma problem z alkoholem, poszukaj następujących objawów uzależnienia:

Chociaż te znaki nie zawsze wskazują na problem z używaniem alkoholu, jest to czerwone światło na to, że twój nastolatek potrzebuje pomocy. Skonsultuj się z programem, który specjalizuje się w pomaganiu nastolatkom uzależnionym od alkoholu. Twój nastolatek ma nadzieję na wyzdrowienie, zwłaszcza jeśli szukasz leczenia tak szybko, jak to możliwe.

Rozmowa z nastolatkiem o piciu

Nie zawsze łatwo jest stwierdzić, czy nastolatek pije. Jeśli nie złapiesz go pijanego lub śmierdzącego alkoholem, możesz nigdy nie wiedzieć, że próbował pić. Jeśli jednak dużo pije, możesz zauważyć niepokojące oznaki. Wszelkie zmiany powinny budzić niepokój. Niezależnie od tego, czy zauważysz jakiekolwiek oznaki picia, ważne jest, aby rozmawiać z nastolatkiem o alkoholu. Nastolatki, których rodzice rozmawiają z nimi na ten temat, prawdopodobnie dokonają lepszych wyborów. Upewnij się, że nastolatek rozumie, że picie wiąże się z poważnymi zagrożeniami, od wypadków, przez napady, po problemy zdrowotne i konsekwencje akademickie lub prawne.

Nastolatki nie zawsze zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw, zwłaszcza tych związanych z czynnością, która jest postrzegana jako normalna lub typowa. Statystyki dotyczące nadużywania alkoholu przez nastolatków i używania narkotyków wskazują, że większość nastolatków eksperymentuje z alkoholem. Ten fakt powinien cię zaniepokoić, ale masz moc, aby chronić swojego nastolatka przed szkodami powodowanymi przez picie. Porozmawiaj z nim, dowiedz się, kim są jego przyjaciele, bądź świadomy tego, jak spędza czas i monitoruj jego zachowanie. Kiedy jesteś zaangażowany w życie swojego dziecka, możesz interweniować, gdy jest to naprawdę ważne i chronić je przed niebezpieczeństwami związanymi z piciem.

Leczenie uzależnienia u nastolatków 

Osoby niepełnoletnie mogą ubiegać się o leczenie alkoholizmu w placówce niepublicznej po uzyskaniu zgody rodziców lub opiekunów prawnych oraz po konsultacji lekarskiej. W pierwszej kolejności zalecana jest psychoterapia alkoholizmu. Na spotkaniach terapeutycznych młodzi ludzie uświadamiają sobie swoje patologiczne wzorce zachowań i uświadamiają sobie swoje trudności. Naucz się zastępować społecznie akceptowalne wzorce zachowań z pomocą eksperta. Wolny czas spędzają ucząc się konstruktywnych sposobów na zwiększenie poczucia własnej wartości i samoakceptacji. 

Diagnoza i detoksykacja muszą nastąpić przed rozpoczęciem leczenia uzależnień. Tylko wtedy można nauczyć się, jak pokonywać nałogi, unikać ryzykownych zachowań i radzić sobie w trudnych sytuacjach. Po przejściu przez psychoterapię i po osiągnięciu pełnoletności można zastosować także wszywkę alkoholową, która po połączeniu z alkoholem wywołuje niebezpieczne skutki uboczne. Ma ona na celu pomoc w zachowaniu abstynencji przez około rok i wywołanie niechęci do sięgania po alkohol.