Esperal Kraków - mobilne menu
Home > Blog > Napady paniki i lęki nasilające się po wypiciu alkoholu

Napady paniki i lęki nasilające się po wypiciu alkoholu

31 maja, 2022
Obecnie społeczeństwo żyje bardzo szybko, powszechna jest pogoń za pieniądzem, wykształceniem, zdobywaniem kolejnych dóbr materialnych. Niestety często ludzie, którzy stawiają przed sobą wiele wymagań, nie są w stanie udźwignąć wszystkiego psychicznie i emocjonalnie. W związku z tym mogą pojawić się u nich ataki paniki, czyli stan, w którym lęk i stres biorą górę nad organizmem i są nie do opanowania.

Ataki paniki pojawiają się również często u osób uzależnionych od alkoholu oraz u osób, które spożyły alkohol, ale nie są uzależnione. Ten stan, który pojawia się u ludzi, to rodzaj zaburzenia emocjonalnego, który powoduje, że człowiek nie jest w stanie racjonalnie myśleć czy działać. Emocje biorą górę, stres, zdenerwowanie i panika podpowiadają najgorsze scenariusze, które mogą się wydarzyć, co doprowadza do utraty panowania nad własnym ciałem.

Na szczęście psychoterapia pozwala na opanowanie lub złagodzenie objawów ataku paniki, wymaga to jednak samozaparcia, cierpliwości i wiele pracy, jednak nie jest niemożliwe do zrealizowania.

Przyczyny ataków paniki

Psychologia nie definiuje jednoznacznie co jest przyczyną wystąpienia ataków paniki. Wiąże się to z tym, że przyczyny są naprawdę bardzo zróżnicowane i mogą dotyczyć praktycznie każdej sfery życiowej i emocjonalnej człowieka. Są to jednak zazwyczaj traumatyczne przeżycia, wypadki czy zdarzenia z przeszłości oraz nieprawidłowo rozwinięta emocjonalność, która powoduje problemy z kontaktami międzyludzkimi. Część osób, która przeżyła w przeszłości traumę, reaguje bardzo emocjonalnie na wydarzenia, które dla innych osób są czymś normalnym i niewywołującym praktycznie żadnych emocji. Do zdarzeń, które mogą w przyszłości stać się przyczyną powstających ataków paniki zaliczamy między innymi:

Warto wspomnieć, że nie zawsze same wyżej wymienione zdarzenia wywołują ataki paniki. Jest to skomplikowany stan, na którego pojawienie mogło złożyć się wiele czynników, które należy dokładnie zdiagnozować, by móc pomóc pacjentowi.

Jak wygląda atak paniki?

Ataki paniki nie przebiegają identycznie u każdej osoby, można jednak wyróżnić kilka objawów wspólnych dla większości przypadków. Gdy zaobserwujemy u siebie lub o osoby bliskiej poniższe objawy, jest to najprawdopodobniej atak paniki:

Osoba, która doświadcza ataku paniki nie jest w stanie zapanować nad swoim ciałem do tego stopnia, że jest zdana na kogoś z zewnątrz, by mógł pomóc jej przezwyciężyć atak i uspokoić się. Pojedynczy atak trwa przeważnie od kilku do nawet kilkudziesięciu minut i za każdym razem jest wielką traumą dla osoby, która go przeżywa, nawet jeśli jest to bardzo krótki atak. Opisywane objawy ataku paniki są niezwykle silnie odczuwane przez osobę chorą, nie są jej wymysłem, czy kaprysem, pojawiającym się na zawołanie, by na przykład zaszantażować osobę bliską lub wymusić coś na innych. Pojawiające się objawy są nie do opanowania samodzielnie, chory nie może zebrać myśli, kontrolować swojego zachowania i emocji.  Najlepszym rozwiązaniem w tej trudnej sytuacji jest w wsparcie, zapewnienie osobie, która przeżywa atak paniki przestrzeni oraz spokoju, by mogła opanować swoje ciało oraz umysł. Działaniami długofalowymi, które pomogą panować nad atakami paniki jest psychoterapia.

Objawy ataku paniki – jak pomóc?

Choć ataki paniki to przeżycie niezwykle nieprzyjemne i intensywne dla osoby chorej, istnieją na szczęście sposoby, które pomagają zapobiec powstaniu atakom lub złagodzić je. Można rozpoznać objawy zwiastujące atak paniki, dlatego warto zapoznać się z poniższą listą, która pomoże Tobie oraz osobom z Twojego najbliższego otoczenia:

Okazuje się, że sport i aktywności fizyczne wszelkiego rodzaju są niesamowicie pomocne w walce z atakami paniki. Pozwalają one bowiem na poznanie swojego ciała, jego możliwości i granic wytrzymałości. W trakcie uprawiania sportu uwalniają się endorfiny, które niwelują stres, podnoszą poczucie własnej wartości. 

Samodzielne próby opanowania ataków paniki są bardzo ważnym elementem leczenia, jednak nie zawsze są wystarczające. Jeżeli osoba czuje, że nie jest w stanie sama zapanować nad powstającymi atakami paniki, koniecznie musi sięgnąć pomocy specjalisty psychoterapeuty, a niekiedy konieczne może okazać się stosowanie leków wspomagających.

Leczenie

Najskuteczniejszą metodą w walce z powracającymi atakami paniki jest psychoterapia. Podobnie jak w przypadku alkoholizmu (lub w połączeniu z tym uzależnieniem) jest to leczenie, które działa długofalowo, a nie tylko doraźnie. Psychoterapia sięga do przeszłości pacjenta i pozwala znaleźć przyczynę pojawiających się ataków paniki, a po zrozumieniu tego, co je powoduje, pacjent jest w stanie nauczyć się panowania nad lękami emocjonalnymi. Jest to trudny etap w leczeniu, jednak daje na tyle zadowalające efekty, że jest wart poświęcenia wielu godzin na pracę nad sobą i swoim problemem. 

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że chorobliwy lęk o siebie i swoich bliskich oraz histeryczne zamartwianie się o wszystko są uciążliwie nie tylko dla osoby chorej, ale również dla jej najbliższego środowiska. Ciągle życie w stresie, że atak paniki może pojawić się w każdej chwili może doprowadzić do pojawienia się kolejnych zaburzeń, w tym depresji. Takie odczuwanie negatywnie wpływa na wszystkie aspekty życia – na życie zawodowe, prywatne oraz towarzyskie.

Pamiętaj, że ataki paniki nie są przypadkiem, który wyklucza Cię zupełnie z dotychczasowego życia. Jest to stan, z którego jesteś w stanie wyjść, jeżeli sięgniesz tylko po pomoc profesjonalistów i będziesz próbował zrozumieć mechanizm powstawania Twoich ataków paniki. W miarę jak Twoje zaangażowanie i chęć zrozumienia problemu będą wzrastać, zaobserwujesz coraz lepszy stan psychiczny i emocjonalny samego siebie, dzięki czemu ataki paniki nie będą pojawiały się już tak często, a z czasem mogą zniknąć całkowicie.