Esperal Kraków - mobilne menu
Home > Blog > Nieuleczalny charakter alkoholizmu

Nieuleczalny charakter alkoholizmu

17 listopada, 2022
Uzależnienia wchodzą w nasze życie nieproszone. Nagle zaczynamy stosować daną substancję codziennie, bez opamiętania, a wszystko inne w życiu przestaje mieć znaczenie. Przyszłość osób uzależnionych jest trudna, ponieważ do końca życia muszą uważać na to, co sprawia, że tracą nad sobą kontrolę. Problem uzależnień dotyka całego społeczeństwa. Alkoholizm należy do najpopularniejszych patologii społecznych. Tutaj pojawia się pytanie – czy da się to powstrzymać, jeżeli choroba jest niewyleczalna? 

Na czym polega trudność uzależnienia od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu jest specyficznym zaburzeniem. Nie istnieje żadna metoda, która dawałaby pewność, że choroba przez resztę życia nie powróci. Może się okazać, że na wiele lat głód alkoholowy ustąpi, po czym niespodziewanie powróci w najmniej oczekiwanym momencie. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, kiedy dojdzie do nawrotu. Choroba jest trudna, ponieważ sama substancja jest bardzo silnie rozpowszechniona. Żyjemy w społeczeństwie, które codziennie korzysta z alkoholu i nie wyobraża sobie życia bez niego. Jesteśmy przyzwyczajeni do celebrowania wszystkich uroczystości różnego rodzaju trunkami. Sami wydaliśmy zezwolenie na spożywanie dużych ilości używki. Tak właśnie powstało uzależnienie, które jest trudne do powstrzymania.

Ponadto, społeczeństwo ma niską świadomość oraz małą wiedzę na temat alkoholizmu. Większość z nas nie zna prawdziwych objawów choroby oraz nie wie, jaką postać może przybierać choroba. Zwykle korzystamy ze stereotypowych modeli osób uzależnionych, które już dawno rozwinęły się pod wpływem rozpowszechniania nałogu. Każdy z nas może być alkoholikiem. Nie wiadomo, jak potoczą się sprawy w czyimś życiu. Czasami potrzeba niewiele, aby rozwinął się zaawansowany alkoholizm. 

Uzależnienie od alkoholu należy do zaburzeń z grupy psychicznych. Ludzka psychika nie jest tak łatwa do wyleczenia. Gdyby istniała tabletka, która redukuje objawy uzależnienia oraz eliminuje z życia głód alkoholowy, rezygnacja z nałogu byłaby znacznie prostsza. Alkoholizm jest specyficzny, ponieważ ma związek ze sferą emocjonalną. Kiedy w grę wchodzą emocje, żadne leczenie nie jest proste. 

Proces leczenia – czy ma sens?

Wiele osób zadaje sobie pytanie – czy warto leczyć chorobę, która z natury jest nieuleczalna? To bardzo złożone zagadnienie, które wymaga od nas zapoznania się z mechanizmami choroby. Zawsze warto jest podejmować się leczenia, ponieważ tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zahamować rozwój choroby oraz uciszyć uciążliwe objawy. Kiedy pozostawimy chorobę bez kontroli lekarza, to będzie ona powoli niszczyła całe nasze życie. W pewnym momencie zupełnie stracimy kontrolę nad własnym życiem. Tylko z pomocą psychoterapii jesteśmy w stanie uciec od śmierci. Nieleczony alkoholizm popycha nas w stronę wielu poważnych chorób, które zazwyczaj przybliżają nad o krok od śmierci. 

Ważne jest zatem, aby prawidłowo rozpoznać chorobę. Kiedy dojdziemy do sedna problemu, będziemy w stanie wyeliminować główny czynnik, który wywołał uzależnienie. Do końca życia możemy żyć, chroniąc się przed wpływem różnych wyzwalaczy. Funkcjonowanie alkoholika to ciągła walka z nałogiem. Warto przepracować z terapeutą wszystkie emocje, z którymi nie jesteśmy w stanie samodzielnie sobie radzić. Takie postępowanie może nam pomóc w codziennych zmaganiach. Negatywne emocje często skłaniają nas do picia. Kiedy nauczymy się radzić sobie z nimi, w sposób zdrowy, będziemy w stanie zrezygnować z picia. 

Leczenie jest bardzo wartościowe i może pomóc w regeneracji wyniszczonego przez alkohol organizmu. Samodzielne porzucenie używki jest nietrwałe, mało efektywne i zazwyczaj chwilowe. Za pomocą psychoterapii sięgamy do głębi naszego umysłu. Działamy skutecznie, usuwając źródło problemu, a nie tylko jego skutki. Z czasem alkoholicy uczą się żyć bez alkoholu i są w stanie wytrzymać wiele lat bez picia. Każdy dzień bez używki, w przypadku osób uzależnionych, jest wartościowy i może przynieść duże korzyści dla zdrowia. Leczenie warto podejmować w każdym wypadku, nawet gdy choroba osiągnęła ostatnie, najcięższe w przebiegu stadium. Wszystko po to, aby odzyskać dawne życie. Alkohol pozbywa nas dotychczasowych przyjemności i sprawia, że nic nas już nie cieszy, z wyjątkiem picia. Możemy powrócić do dawnych hobby oraz rozpocząć zdrowy tryb życia, gdy zdecydujemy się na leczenie. Zawsze warto zmienić coś na lepsze. 

Rozwiązanie na nieuleczalny alkoholizm

Choroba alkoholowa przebiega w sposób chroniczny. Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy powstrzymać jej rozwój. Lepiej zadziałać jak najszybciej, już w pierwszym stadium, kiedy objawy nie są tak nasilone. Nigdy nie mówi się, że jakiś alkoholik został wyleczony. Używa się bowiem określenia trzeźwy alkoholik. To, że dana choroba zostaje z nami do końca życia, nie znaczy, że jest nie warta starań oraz leczenia. Terapia przytrzymuje uzależnione osoby przy życiu i daje im szansę, aby rozpoczęły swoje życie na nowo. 

Istnieje mnóstwo sposobów, które pozwalają do końca życia uciekać od choroby. Wszelkiego rodzaju terapie wspomagające, przypominające i nawrotowe. Możemy dołączyć do grupy wsparcia lub stale uczęszczać na spotkania z psychologiem. Nasze leczenie może być bogate, dzięki czemu łatwiej będzie znosić każdy dzień na trzeźwo. 

Alkoholik dzięki terapii uzależnień, zyskuje szansę na wyleczenie swojej sfery psychicznej. Umysł musi zrozumieć całą chorobę, aby wiedzieć, jak przed nią uciekać. Niestety w sferze somatycznej, nie da się wrócić do stanu początkowego, sprzed choroby. Proces leczenia umożliwi uporanie się z chorobami fizycznymi, które pojawiły się na skutek nadużywania alkoholu, jednak całkowite wyleczenie nie będzie możliwe. Alkoholik będzie reagował na alkohol zawsze w ten sam sposób. Choroba jest trwała i będzie dawać o sobie znać zawsze, gdy alkoholik zdecyduje się na spożycie alkoholu. Picie będzie mu dawało poczucie ulgi oraz spełnienia. Szybko może się uwikłać w nawrót choroby, kiedy zrezygnuje z całkowitej abstynencji. 

Jak żyć z chorobą – na zawsze?

Wystarczy pozbyć się destrukcyjnych mechanizmów i nauczyć się zwalczać głód alkoholowy. Alkoholik raczej nie powróci do picia umiarkowanego, kontrolowanego. Z tego względu najlepiej zrezygnować z picia w ogóle. Z chorobą na całe życie również można żyć. Zamiast tabletek można korzystać z form pomocy, które organizuje coraz więcej ośrodków uzależnień. Na każdym kroku możemy skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Nie można lekceważyć żadnych objawów. Kiedy dojdzie do nawrotu choroby, symptomy zaczną dawać o sobie znać. Jest to dla nas alarm oraz sygnał ostrzegawczy, który przypomina o posiadaniu danego zaburzenia. Nie można bagatelizować tych ostrzeżeń, ponieważ informują nas one o możliwości nawrotu choroby. To dla nas czas na działanie. Wystarczy, że będziemy słuchać swojego ciała oraz duszy. W ten sposób jesteśmy w stanie przeżyć każdy dzień w spokoju. Warto dać sobie szansę na profesjonalne leczenie, ponieważ bez tego kroku niemożliwe jest pójście dalej.