Esperal Kraków - mobilne menu
Home > Blog > Objawy choroby alkoholowej 

Objawy choroby alkoholowej 

5 grudnia, 2022
Chorobą alkoholową to choroba przewlekła, nieuleczalną i potencjalnie śmiertelna. Jej rozwój prowadzi do pogłębiania się schorzeń współistniejących a niezaprzestanie picia może prowadzić do śmierci. Jest to choroba, z której osoba zainteresowana przez długi czas może nie zdawać sobie sprawy. Cechuje się zaprzeczaniem, wypieraniem i negacją. Mimo, że objawy widoczne są „gołym okiem” to osoba chora nie chce dopuścić do siebie tej wiadomości. 

Objawy choroby alkoholowej

Uzależnienie od alkoholu to proces, który rozwija się u jednostki. Pewne zachowania jednostki oraz brak reakcji na sygnały ostrzegawcze prowadzą do rozwoju choroby alkoholowej. O uzależnieniu od alkoholu świadczą co najmniej trzy objawy z poniższej listy. Jeżeli zauważyłeś je u siebie – koniecznie zgłoś się po pomoc.

Rozwój choroby alkoholowej i charakterystyczne objawy dla każdej z faz

Rozwój choroby alkoholowej charakteryzuje się występowaniem faz. Są to faza prealkoholowa, ostrzegawcza, krytyczna i przewlekła. Leczenie alkoholizmu można rozpocząć na etapie każdej z faz.

Charakterystyczne objawy choroby alkoholowej dla poszczególnych faz

  1. Faza prealkoholowa może trwać przez długi okres czasu nie generując żadnych podejrzeń zarówno dla osoby zainteresowanej jak i bliskich tej osoby. Osoba zaczyna dostrzegać „cudowne” działanie alkoholu. Jednostka traktuje alkohol jako cudowny środek na poprawę humoru, odprężenie, relaks, odpoczynek. Zauważa jego przyjemne i odprężające działanie. Jednostka sięga po alkohol, gdy jest zmęczona, ma zły nastrój, jest zdenerwowana lub miała ciężki dzień. W tej fazie jednostka pije alkohol w towarzystwie, zaczyna szukać coraz częstszych okazji, aby móc napić się alkoholu. Z czasem osoba nie jest w stanie poradzić sobie w sytuacji trudnej lub stresującej bez alkoholu. Organizm jednostki zwiększa tolerancję na alkohol a co za tym idzie jest ona zmuszona wypić więcej, aby osiągnąć stan upojenia alkoholowego. 
  2. Faza ostrzegawcza rozpoczyna się w momencie, gdy jednostka doświadcza pierwszych łuk w pamięci. Jednostka po spożyciu alkoholu nie pamięta co robiła ani co się z nią działo. Luki w pamięci mogą powstawać nawet po stosunkowo niewielkiej ilości spożytego alkoholu. Osoba w tej fazie charakteryzuje się zmiana zachowania po spożyciu alkoholu. Jednostka zaczyna pić w samotności i tajemnicy przed otoczeniem. Osoba nie szuka już na siłę okazji do wypicia alkoholu. Często występują wyrzuty sumienia z powodu zbyt dużej ilości wypitego alkoholu, swojego zachowania bądź wypowiedzi. Jednostka zaczyna usprawiedliwiać swoje zachowanie oraz racjonalizować swoje picie. Tłumaczy sobie i otoczeniu, że przecież każdy ma prawo się napić, alkohol jest dla ludzi, nikomu nie robię nic złego itp. w tej fazie jednostka reaguje również złością na dochodzące do niej głosy z otoczenia, które mówią sugerują, że osoba problem ma problem z alkoholem. 
  3. Faza krytyczna rozpoczyna się wraz z utrata kontroli przez jednostkę nad własnym piciem. Osoba ta nie jest w stanie powstrzymać się od spożywania alkoholu. Nie kontroluje ilości wypitego alkoholu, nie potrafi odmówić spożywania alkoholu oraz przerwać picia. To czas, w którym osoba uzależniona od alkoholu znacznie zaniedbuje rodzinę, pracę, obowiązki czy złożone obietnice. Koncentruje się tylko i wyłącznie na alkoholu oraz jego spożyciu. Przestaje interesować się dotychczas ważnymi dla niej sprawami. Odstawia w kat hobby i zainteresowania. Zależy jej głównie na doprowadzeniu do sytuacji, w której może się napić. Oprócz zaniedbania relacji w rodzinie, kłopotów finansowych i problemów w pracy, osoba uzależniona zaczyna mieć również problemy seksualne. Faza krytyczna to czas, w którym pojawiają się o jawy głodu alkoholowego. Osoba spożywa alkohol w sposób ciągły. Podczas krótkich okresów abstynencji, osoba uzależniona od alkoholu próbuje udowodnić sobie i bliskim, że nie ma problemu z alkoholem. Jednostka odczuwa poczucie pustki, bezradności i bezsilności, z którymi nie potrafi sobie poradzić. 
  4. Faza przewlekła to zaawansowany stan choroby alkoholowej. Osoba pijąca alkohol problemowo nie posiada już wyrzutów sumienia z powodu nadmiernego spożywania alkoholu czy niewłaściwych zachowań. Osoba doświadcza niskiej tolerancji na alkohol. Bardzo często poranek zaczyna od spożycia kolejnej dawki alkoholu, nie dopuszczając do wytrzeźwienia. Zdrowie jednostki jest w bardzo złym stanie. Pojawiają się choroby wątroby, zaburzenia układu nerwowego, zanik uczuć wyższych, zaburzenia psychoruchowe. Zaprzestanie picia objawia się alkoholowym zespołem abstynencyjnym. 

Po zauważeniu już pierwszych objawów choroby alkoholowej warto jest szukać pomocy. Pomoc można otrzymać zarówno w prywatnych jak i publicznych ośrodkach leczenia uzależnień. Aby dostać się do publicznych ośrodków leczenia uzależnień należy mieć ze sobą skierowanie od lekarza POZ lub lekarza psychiatry. Przed podjęciem terapii leczenia uzależnień, warto jest odbyć odtruwanie organizmu. Wspomaga to proces leczenia i wydłuży czas utrzymania stanu trzeźwości. Odtruwanie organizmu, zazwyczaj odbywa się w warunkach szpitalnych, prowadzi do oczyszczania organizmu z toksyn i substancji szkodliwych. Osoba pijąca alkohol problemowo pierwszy raz od dawna może spojrzeć na świat trzeźwo. Organizm przyzwyczaja się na nowo do życia bez alkoholu.