Esperal Kraków - mobilne menu
Home > Blog > Skuteczne sposoby na odtrucie po alkoholu

Skuteczne sposoby na odtrucie po alkoholu

7 maja, 2021
Kac jest stanem organizmu wywołanym przez jednorazowe spożycie nadmiernej ilości alkoholu, jak pojawia się następnego dnia po konsumpcji. W takim przypadku ciało ludzkie ma zaburzone różne funkcje i nie jest w stanie pracować normalnie. W niniejszym artykule zaprezentowane są najważniejsze informacje na temat kaca.

Objawy kaca

Ogólnie kac objawia się jako złe samopoczucie. Człowiek odczuwa ból głowy, spadek koncentracji, nadwrażliwość sensoryczną, zaburzony apetyt, nudności, wymioty, drżenie kończyn, nadmierna potliwość, biegunka. Wszystkie te czynniki upośledzają codzienną aktywność człowieka.

Przyczyny kaca

Powstanie kaca warunkuje kilka czynników. Przede wszystkim organizm człowieka obarczony zbyt dużą ilością alkoholu na raz zostaje zatruty przez aldehyd octowy. Dodatkowo podczas spożywania alkoholu ciało człowieka zaczyna się odwadniać przez moczopędne właściwości napojów alkoholowych, co w konsekwencji doprowadza do odwodnienia, a w konsekwencji do spadku poziomu glukozy, a także niedoborów mikroelementów, np. witaminy z grupy B oraz glutaminy.
Większość alkoholu, bo aż 90% trafia do wątroby, która rozpoczyna trawienie. Jego produktem jest toksyczny aldehyd octowy. Pozostała część alkoholu zostaje przetransportowana do serca, płuc oraz do krwioobiegu, a w raz z nim do mózgu, przez co objawy kaca często są tak wzmożone. Sytuacji nie poprawiają chemiczne substancje dodawane do napojów alkoholowych. Udowodniono, że im więcej człowiek spożyje alkoholu wraz z substancjami chemicznymi, tym objawy kaca będą bardziej intensywne, a jego zniwelowanie może być trudne i zajmować więcej czasu.

Walka z zatruciem alkoholowym

Jedynym szybkim i skutecznym działaniem na zatrucie alkoholowe i kaca jest przejście przez odtrucie, którego celem jest doprowadzenie organizmy do osiągnięcia homeostazy. Jeżeli złe samopoczucie spowodowane jest kacem z łagodnym nasileniem objawów można próbować pozbyć się go samodzielnie, jednak w przypadku nasilania się objawów należy skorzystać z pomocy specjalistów. W miasto można skorzystać z oferty link – jest to gabinet zajmujący się odtruwaniem alkoholowym. Odżywcza kroplówka z indywidualnie dobranymi witaminami i składnikami mineralnymi znacznie przyspiesza proces trzeźwienia i odtruwania.

Sposoby na odtrucie po alkoholu

Obecność alkoholu uwarunkowana jest kulturowo oraz przez tradycję. Tym samym kac znany jest ludzkości od najstarszych dziejów. Nie ma w tym nic dziwnego, że ludzie w przeszłości próbowali szukać sprawdzonych sposobów na odtrucie alkoholowe. Większość z ludowych sposobów nie jest skomplikowana, a wszystkie niezbędne środki odnaleźć można w domowej kuchni lub apteczce. Należy jednak pamiętać, że czas rekonwalescencji jest znacznie dłuższy od ilości czasu potrzebnego na upicie się.
Ponieważ kac m.in. spowodowany jest odwodnieniem i utratą elektrolitów, warto spożywać duże ilości mineralnej wody niegazowanej. Warto również spożywać posiłki zawierające dużo wartości odżywczych, np. warzywa, owoce, razowe pieczywo. W celu podniesienia poziomu glukozy dobrym sposobem jest wypijanie wody z miodem.

Dobre nawodnienie na kaca

Oprócz odwadniającego działania, alkohol powoduje również utratę elektrolitów. Z tego powodu po spożyciu alkoholu należy jak najszybciej się nawodnić. Należy jednak unikać kawy. Mimo że dostarcza ona energii ze względu na zawartość kofeiny, to jednak powoduje wypłukiwanie magnezu. Warto zwrócić uwagę, że najszybszym i najefektywniejszą możliwością jest kroplówka, jednak hospitalizacja zalecana jest jedynie w ciężkich i skrajnych przypadkach, tym bardziej, że coraz większa ilość prywatnych gabinetów oferuje odtrucie alkoholowe.

Witaminy na detoks

Owoce zazwyczaj nie kojarzą się z typowym posiłkiem na kaca. W rzeczywistości jednak niektóre z nich, np. banany, są bardzo dobrym wyborem ze względu na dużą ilość witamin w składzie, szczególnie tych z grupy B. Są też dobrym źródłem magnezu, fosforu i wapnia. Tym samym nawadnianie warto uzupełnić o spożywanie bananów, chyba że zmęczony żołądek na to nie pozwoli.

Woda z kiszonek

Woda z kiszonek stanowi chyba jeden z najpopularniejszych domowych sposobów na kaca, jednak posiada on równie wielu zwolenników, jak przeciwników. Mimo, iż sam smak wody z kiszonek nie jest zbyt dobry, warto się przemóc, ponieważ zawarta w kiszonkach sól zatrzymuje wodę w organizmie, co przyczynia się do łatwiejszej walki z odwodnieniem. Dodatkowym atutem tego typu wody, szczególnie po ogórkach i kapuście, posiada liczne witaminy i sole mineralne, które wspomagają proces detoksu organizmu.

Rosół na wzmocnienie

Innym domowym sposobem jest zjedzenie rosołu. Charakteryzuje się on licznym tłuszczem, który rozpuszcza w sobie witaminy z grupy A, D, E oraz K. Tłuszcz i jego witaminy wzmacniają organizm, a także dają siłę na walkę z zatruciem alkoholowym. Dodatkowo rosół zawiera również inne witaminy. Z pewnością taka zupa jest w stanie zwiększyć samopoczucie danej osoby.

Sok pomidorowy – pozycja obowiązkowa

Organem najbardziej narażonym na destrukcyjne działanie alkoholu jest wątroba. Można wspomóc jej działanie poprzez picie soku pomidorowego. Taki napój zawiera duże ilości witamin oraz przeciwutleniaczy, które kluczowe są dla osiągnięcia lepszego samopoczucia. Sok pomidorowy można zmieszać z ostrą przyprawą, np. pieprzem cayenne, ponieważ przyspieszają one metabolizm, a także działają przeciwbólowo.

Jak uniknąć kaca?

Znane są sposoby na zmniejszenie ryzyka pojawienia się kaca, a także sposobów na zminimalizowanie jego nieprzyjemnych objawów. Zanim jednak na spotkaniu towarzyskim rozpocznie się część suto nakrapiana, warto pamiętać o kilku istotnych i podstawowych zasadach. Przede wszystkim przed taką imprezą warto się dobrze wyspać, ponieważ większość osób, którym następnego dnia towarzyszy kac są przemęczone. Warto również zrezygnować z palenia papierosów w dniu zaplanowanego spotkania ze względu na to, iż nikotyna wzmaga zatrucie alkoholowe. Dość korzystne jest stosowanie przerw między kolejnymi drinkami. Warto, aby trwały one minimum 20 minut. Warto również pamiętać o przeplataniu alkoholu z piciem wody mineralnej niegazowanej, aby zapobiegać nadmiernemu odwodnieniu po imprezie. Warto również po takim spotkaniu przed snem wypić szklankę wody z rozpuszczoną witaminą C, ponieważ powoduje ona szybszy metabolizm alkoholu w organizmie.
W przypadkach kiedy hospitalizacja nie jest konieczna, kac z reguły po pewnym czasie ustępuje samoistnie. Zazwyczaj jednak ze związanymi z nim dolegliwościami człowiek musi męczyć się nawet do końca następnego dnia. Należy jednak pamiętać, że czas konieczny do osiągnięcia na nowo normalnego stanu jest uzależnione od kilku czynników: przede wszystkim od ilości spożytego czystego alkoholu etylowego, a także stosowanym sposobów na leczenie kaca. Warto jednak mieć na uwadze, że silne reakcje na zatruty organizm mogą mieć również podłoże genetyczne. Te osoby, które w swoim organizmie posiadają aktywną formę genu kodującego wydzielanie dehydrogenazy aldehydowej, znacznie szybciej od innych radzą sobie z rozkładaniem etanolu.