Esperal Kraków - mobilne menu
Home > Blog > Stereotypowy model alkoholika – mit czy prawda?

Stereotypowy model alkoholika – mit czy prawda?

13 lipca, 2022
Alkoholizm jest z nami już długi czas. Nie od dziś spotykamy się z uzależnieniami od alkoholu. Kiedyś jednak łatwiej było go rozpoznać. Stereotypowy model alkoholika dawniej miał odzwierciedlenie w rzeczywistości. Najczęstszym typem był mężczyzna w średnim wieku o niskim wykształceniu i słabym statusie materialnym. Z czasem ten model stał się w dużej mierze przeszłością. Dzisiejsi alkoholicy są znacznie bardziej skomplikowani. Owszem znajdują się osoby, które pasują do stereotypu, jednak coraz większa liczba osób maskuje się. Alkoholizm ze względu na ewolucję zmienił swoją postać. Alkoholizm jednej osoby czasem nie przypomina choroby innego uzależnionego. Modyfikacja wizerunku alkoholika również uległa zmianie. Coraz częściej pojawia się postać wysoko – funkcjonującego alkoholika. Ten typ różni się swoim wyglądem oraz zachowaniem, ponieważ skutecznie ukrywa się pod maską zapracowanego biznesmena. 

Alkoholizm jest rozwiniętą chorobą, na którą musimy uważać. Każdy z naszego najbliższego otoczenia może stać się uzależnionym. Nie potrzeba wielu szczególnych sytuacji, aby sięgnąć po alkohol. Dzisiaj wystarczy stresująca praca, która wymaga od nas za dużo nerwów. Chcąc zyskać odrobinę odpoczynku kierujemy się w stronę złych rozwiązań. 

Wpływ alkoholu na mózg. 

Alkohol upośledza funkcjonowanie układu nagrody i kary. Struktura mózgu odpowiadająca za motywację, odczuwanie przyjemności i satysfakcję ulega dysfunkcji. Za wszystko odpowiada odczuwanie przyjemności z picia, którego doświadczamy na początku spożywania alkoholu. Prowadzi to do uwolnienia bardzo dużo dopaminy. Działanie układu nagrody i kary jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Za sprawą wydzielania nadmiaru dopaminy organizm nie może sobie poradzić z ekscytacją. Żadne zaspokajanie innych potrzeb fizjologicznych nie wywołuje takich emocji. Aby zaspokoić głód alkoholik odczuwa potrzebę spożywania coraz większych ilości alkoholu. Pod wpływem nadużywania alkoholu zniszczeniu poddawane są także komórki nerwowe. Istnieje spore ryzyko powikłań neurologicznych po spożyciu dużych ilości alkoholu. 

Mózg uzależnionego działa w trybie zmienionym. Część odpowiadająca za funkcje poznawcze jest upośledzona. Możemy to zauważyć podczas obserwowania alkoholika. Jego spowolnione myślenie, brak racjonalnych decyzji, problemy z uwagą i koncentracją, zwolniony czas reakcji, trudności w zapamiętaniu oraz problemy z mową. 

Jak mity alkoholowe wpływają na alkoholików?

Na przestrzeni lat powstało wiele mitów związanych ze spożywaniem alkoholu. Ludzie przekazują sobie tego typu informacje zachęcając się w ten sposób do korzystania z używki. Alkoholik znajduje mnóstwo powodów do picia. Potrafi w łatwy sposób racjonalizować każde sięgnięcie po alkohol. Bardzo często używane argumenty dotyczą korzyści zdrowotnych, które zostają osiągnięte dzięki spożywaniu konkretnych trunków. Pokolenia przekazują sobie tego typu informacje i nie zastanawiają się nad ich wiarygodnością. Problem alkoholizmu w dużej mierze leży właśnie w społecznym przyzwoleniu oraz celebrowaniu tradycji, zwyczajów i nawyków, które promują alkohol. 

Rozpowszechnianie mitów na temat zdrowotnych właściwości alkoholu zachęca alkoholików do częstszego korzystania z niego. W rzeczywistości żadne z tych mitów nie ma w sobie nic prawdziwego. Uważajmy na to, jakie informacje powielamy. Zastanówmy się czy nasz brak wiedzy nie zaszkodzi później jakiejś osobie. 

Jak się uchronić przed uzależnieniem od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu jest trudne do wyleczenia, jak również skomplikowane w profilaktyce. Na każdym kroku mamy dostęp do różnorodnych napojów alkoholowych. Osoby, które są w grupie ryzyka powinny szczególnie zwracać uwagę na działania zapobiegające uzależnieniu. Uważać powinny osoby obciążone genetycznie oraz nie radzące sobie ze stresem w codziennych sytuacjach. 

Aby ochronić się przed nałogiem należy przestrzegać paru podstawowych zasad. Kluczowe jest, aby w każdej sytuacji dbać o zachowanie umiaru oraz kontroli nad spożywanym alkoholem. Dużą wagę trzeba przywiązywać do tego, co i jak spożywamy. Nie zalecane jest pić wysoko procentowych napojów na pusty żołądek. Każdy kto czuje, że alkohol stał się odpowiedzią na każdy przeżywany przez niego problem powinien nauczyć się rozwiązywać trudności w inny sposób. Pomocne może okazać się znalezienie nowych zainteresowań oraz oddanie się obowiązkom. Dbajmy o możliwość kreatywnego spędzania czasu wolnego, ponieważ właśnie wtedy najczęściej sięgamy po alkohol. 

Każdy powinien znać informacje podstawowe o chorobie alkoholowej. Może w ten sposób uda się uniknąć uzależnienia. Każdy alkoholik musi podczas terapii poznać mechanizmy odpowiadające za uzależnienie oraz fakty o przebiegu choroby. Rozpocznijmy studiowanie skutków ubocznych i konsekwencji, które są spowodowane nadużywaniem alkoholu, ponieważ to one najczęściej powstrzymują przed piciem. 

Każdy alkoholik jest obciążeniem dla całej rodziny. Jeżeli nie chcemy sprawiać problemu najbliższym pamiętajmy o kontroli i umiarze w piciu. Uzależnienie od alkoholu dotyczy znacznie więcej osób niż tylko samego chorego. 

Wczesne objawy alkoholizmu.

Alkoholizm z początku daje niestandardowe objawy. Początki nigdy nie wyglądają groźnie i nie budzą podejrzeń. Tym właśnie charakteryzuje się początek alkoholizmu. Najpierw alkoholik zapoznaje się z działaniem alkoholu. Poznaje zalety i korzyści płynące ze stanu upojenia. Ten moment wywołuje dużo emocji. Uzależniony odkrywa antydepresyjne i przeciwbólowe działanie używki. Wtedy następuje myśl, że warto jest spożywać alkohol, aby poczuć się lepiej. Alkohol oddaje się okazjom do picia. Towarzyskie spotkania alkoholowe stają się coraz częstszym rytuałem. Uzależniony dąży do poszukiwania coraz częstszych okazji do picia. Rozrywka pozornie okazuje się sprzyjającymi okolicznościami do rozwoju choroby. Pierwsza faza choroby pozwala zwiększyć tolerancję na spożywany alkohol. Organizm zaczyna się przyzwyczajać i rozwijane jest uzależnienie psychiczne. 

Czy da się wyleczyć alkoholizm?

Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną. Nie oznacza to jednak, że nie warto się leczyć. Nieleczony alkoholizm prowadzi do śmierci uzależnionego. Z pomocą wielu metod można uniknąć rozwoju choroby. Kluczem do pokonania uzależnienia jest zachowanie dożywotniej abstynencji. Całkowita rezygnacja z alkoholu rozwiąże problem. Ciężko jest jednak przestać pić, kiedy organizm zupełnie uzależnił się od związku psychoaktywnego. Leczenie będzie pomocne dla uzależnionego, jak i jego rodziny, ponieważ jest to problem także otoczenia alkoholika. 

Każdy alkoholik, który podjął świadomą decyzję o leczeniu ma szansę na sukces. Wystarczy starać się i ciągle trenować silną wolę. Wspomaganie się różnorodnymi metodami leczenia, na przykład terapią uzależnień znacznie wspomaga skuteczność całego procesu. Samodzielnie nie da się pozbyć choroby, ponieważ w każdej chwili może nawrócić. Wyleczenie alkoholizmu jest zależne tylko i wyłącznie od predyspozycji osoby uzależnionej.