Esperal Kraków - mobilne menu
Home > Blog > Suchy kac: objawy, przyczyny i leczenie 

Suchy kac: objawy, przyczyny i leczenie 

10 lutego, 2023
Rzucenie alkoholu zmienia życie na lepsze, dając nową szansę na nowe życie. Jednak podczas procesu zdrowienia dość często występuje kilka skutków ubocznych. Wśród nich jest tymczasowy stan znany jako suchy kac, który jest jednym z wielu warunków do pokonania, aby wejść na drogę wyzdrowienia. Dowiedz się więcej o suchym kacu i o tym, jak sobie z nim radzić.

Czym jest uczucie suchego kaca?

Suchy kac to termin określający objawy, które organizm wytwarza po abstynencji od alkoholu przez określony czas. Objawy te często pojawiają się po 48 godzinach, pomimo braku alkoholu w tym czasie. Suchy kac jest zwykle doświadczany przez osoby intensywnie pijące, które przestały pić i może wystąpić w dowolnym miejscu od kilku dni do kilku miesięcy po rzuceniu alkoholu.

Suchy kac pojawia się albo jako efekt psychologiczny po odstawieniu alkoholu, albo jako brak równowagi chemicznej w mózgu podczas próby powrotu do zdrowia po nadużywaniu alkoholu. Suchego kaca nie doświadcza każdy, kto przestaje pić, ale może zniechęcać tych, którzy go doświadczają podczas detoksu.

Jakich objawów mogę się spodziewać?

Objawy suchego są podobne do objawów zwykłego kaca i mogą obejmować nudności, bóle głowy, zmęczenie, mgłę mózgową i bóle mięśni. Często idzie to w parze z pragnieniem większej ilości alkoholu, uczuciem bezsenności, wzrostem ciśnienia krwi, a nawet drżeniem. Osoby, które tego doświadczają, mogą stwierdzić, że budzą się bez energii i że ich dzień zaczyna się właściwie dopiero po kilku godzinach.

Co wywołuje suchego kaca?

Wiele czynników i sytuacji powoduje suchego kaca u osób nadużywających alkoholu.

Alkoholicy próbujący zachować trzeźwość napotykają wiele wyzwań w swoim codziennym życiu. Każda sytuacja przypominająca o piciu może skończyć się suchym kacem. Na przykład:

Objawy suchego kaca nie wymagają alkoholu, aby go wywołać. Zmęczenie fizyczne i psychiczne również przyczynia się do tych objawów. Czasami suchy kac może być wywołany poprzez skojarzenia z konkretną osobą, np. taką, z którą często spożywało się alkohol. 

Leczenie uczucia suchego kaca

Dobra wiadomość jest taka, że z suchym kacem można sobie poradzić. Istnieje kilka prostych kroków, które można wykonać, aby pozbyć się suchego kaca.

Pożywny posiłek: pierwszym krokiem jest zjedzenie dużego, obfitego śniadania z samego rana. Doda ci to energii i zapewni organizmowi energię na cały dzień. Ponieważ rzucenie alkoholu jest priorytetem, dobrze jest czasem pozwolić sobie na smakołyki, aby zachować koncentrację. Słodka przekąska może zapewnić szybki zastrzyk endorfin, który może dać ci impuls, którego potrzebujesz, aby wrócić na właściwe tory na cały dzień. Ważne jest jednak, aby nie przesadzać, w przeciwnym razie znajdziesz się w nowych złych nawykach.

Sen: ważnym krokiem w walce z fantomowym kacem jest dobry sen. Powinieneś dążyć do 7-9 godzin snu na dobę. Drzemka w ciągu dnia to także świetny sposób, aby poczuć się wypoczętym i pełnym energii.

Aktywność fizyczna: innym sposobem walki z suchym kacem jest przywrócenie krążenia krwi. Bieganie to świetny sposób na rozpoczęcie dnia i złagodzenie objawów. Dodatkowe ćwiczenia, takie jak joga, mogą poprawić nie tylko objawy kaca, ale ogólnie styl życia. Joga zachęca również do oczyszczenia umysłu i wprawia w lepszy stan psychiczny. Ćwiczenia poprawiają nastrój, wzmacniają serce i oczyszczają organizm z toksyn. Jest to również bardzo energetyzujący sposób na rozpoczęcie dnia i pomaga zwiększyć apetyt po wyzdrowieniu z nudności.

Odpowiednie nawodnienie: picie odpowiedniej ilości wody to podstawa, a jej brak może wywołać dodatkowe bóle głowy, migreny czy bóle mięśni. Prostym rozwiązaniem jest wypicie wody tuż przed snem i wypijanie co najmniej 1-2 litrów wody dziennie. Pomocne może być również zastąpienie stymulujących napojów, takich jak kawa, herbata i napoje gazowane, właśnie wodą, zwłaszcza przed snem. Nawodnienie może złagodzić nudności i bóle głowy spowodowane suchym kacem.

Czas posiłków: w niektórych przypadkach złe trawienie może być przyczyną objawów suchego kaca. Gdy bolą cię mięśnie, siadasz. Kiedy twój mózg jest zmęczony, zamykasz się w sobie lub śpisz. Układ pokarmowy potrzebuje przerwy, tak jak każda inna część ciała. Układ trawienny musi się wyłączyć, gdy śpisz, aby wprowadzić cię w stan snu REM, po którym musisz obudzić się wypoczęty. Zjedzenie dużego posiłku tuż przed snem sprawi, że układ trawienny nie zrobi sobie przerwy, której potrzebuje i spędzi 3-4 godziny na trawieniu. Dopiero po tym rozpoczniesz swój cykl snu, co oznacza, że tak naprawdę twój sen będzie krótszy. Dlatego tak ważne jest, aby przestać jeść trzy godziny przed snem. 

Pamiętaj, że są to szybkie poprawki i uważaj, aby nie wytworzyć żadnych nowych trwałych złych nawyków. Ale na wczesnych etapach trzeźwości twoim głównym celem powinno być powstrzymanie się od alkoholu. Kiedy objawy psychosomatyczne zaczną ustępować, powinieneś zacząć skupiać się na przejściu na zdrowy styl życia.

Rzucenie alkoholu jest tego warte

Doświadczanie suchego kaca może być trudne i zniechęcające, zwłaszcza podczas pierwszych etapów odstawiania alkoholu, ale ważne jest, aby pamiętać, że objawy suchego kaca można przezwyciężyć. Czasem jednak fizyczne objawy ustępują, ale chęć picia pozostaje. 

Nawrót choroby jest ściśle związany z procesem powrotu do zdrowia. W sytuacjach, w których objawy uzależnienia pojawiają się w okresie abstynencji, osoba może mieć problemy z funkcjonowaniem. Skłonność do nawrotu jest naturalną częścią procesu zdrowienia i nie należy jej zawstydzać. Warto o tym otwarcie i szczerze mówić i odpowiednio podejść do tej kwestii. Każdy, kto cierpi na syndrom suchego kaca, powinien np. wziąć udział w spotkaniu AA. Dla tych, którzy preferują inną opcję, dobrą opcją jest pójście do ośrodka leczenia uzależnień. Specjalista dobierze indywidualną kurację, która pomoże Ci wrócić na właściwe tory. Istnieje również wszywka alkoholowa, która pomaga w utrzymaniu abstynencji przez około rok czasu. Jest jednak skuteczna w przypadku osób, które są pewne, że nie sięgną po alkohol. W połączeniu z alkoholem wszywka wywołuje niebezpieczne skutki uboczne. 

Życie w trzeźwości to proces wymagający wielu wyrzeczeń. Niestety, nawet wysoce zmotywowani abstynenci cierpią na suchego kaca.