Esperal Kraków - mobilne menu
Home > Blog > Uzależnienie – jak wytrwać w trzeźwości?

Uzależnienie – jak wytrwać w trzeźwości?

26 marca, 2022
Alkoholizm to choroba umysłu i ciała, z której nie da się nigdy wyleczyć całkowicie. Nawet po zakończonej terapii alkoholowej należy wystrzegać się alkoholu, by uzależnienie ponownie nie przejęło kontroli nad życiem chorego. Świadomość, że chorym pozostaje się do końca życia, powinien być motywacją do pozostania w abstynencji.

Terapia alkoholowa uczy między innymi takich zachowań, dzięki którym osoba uzależniona będzie mogła radzić sobie z problemami codzienności bez sięgania po etanol czy inne używki. Terapeuta pomaga pacjentowi w znalezieniu odpowiednich na to sposobów, w wypracowaniu nowych nawyków oraz w zmianie jego postawy do własnej osoby oraz do sytuacji,  w której się znajduje. Sesje terapeutyczna to ciężka praca nad samym sobą, pomagająca zrozumieć swój sposób myślenia, odczuwanie emocji oraz reagowanie na niektóre sytuacje. Dzięki temu istnieje możliwość zrozumienia choroby oraz pogodzenie się  z faktem, że alkoholizm to choroba nieuleczalna, która mogła przytrafić się każdemu obok. To, że ktoś zachorował nie jest oznaką jego słabego charakteru czy bycia gorszym.

Jeden kieliszek może przerwać wieloletnią abstynencję

Osoby uzależnione, które popadają w długie okresy ciągów alkoholowych, uzależniają się od substancji psychoaktywnej zarówno na tle fizycznym, jak i psychicznym. Próby odstawienia alkoholu kończą się pojawieniem głodu alkoholowego, a zignorowanie go, prowadzi do wystąpienia objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (AZA). AZA jest reakcją obronną uzależnionego organizmu, która pojawia się w przypadku braku dostarczenia mu substancji, od której jest uzależniony. Oznacza to, że alkoholik chcący samodzielnie przerwać długi ciąg alkoholowy najprawdopodobniej szybko powróci do picia, by uniknąć takich objawów jak wymioty i biegunki, majaki, drgawki, rozdrażnienie czy bezsenność. 

W trakcie leczenia uzależnienia napady głodu alkoholowego powracają do pacjenta w różnych momentach oraz z różnym nasileniem. Bardzo ważne jest to, aby na terapii nauczyć się rozpoznawać zbliżające się zagrożenie, oraz by odpowiednio na nie zareagować, a więc tak, by przetrwać napad głodu i pozostać w trzeźwości. 

Nawet po zakończonej terapii alkoholowej – a zwłaszcza po jej zakończeniu – należy być czujnym i reagować w razie pojawienia się niebezpieczeństwa sięgnięcia po kieliszek. Dlatego sesje terapeutyczne to niezbędny element leczenia uzależnienia – pozwalają one na znalezienie odpowiednich sposobów radzenia sobie z nagłym głodem, po to, by ugięcie się i wypicie jednego kieliszka nie przerodziło się na powrót w wieloletni nałóg. 

Unikaj ryzykownych sytuacji

Po zakończonym leczeniu uzależnienia bardzo ważne jest, by pozostać w trzeźwości. Oczywiście pokus w obecnych czasach jest wiele, nie pomaga również ogólna dostępność tego środka uzależniającego, jednak odpowiednio przeprowadzona terapia wyposaża alkoholika w odpowiednie narzędzia, które pozwalają mu wystrzegać się alkoholu. Warto pamiętać, że nadmierna pewność siebie i brak czujności mogą być zgubne dla każdego trzeźwego alkoholika, dlatego też najlepiej wystrzegać się sytuacji potencjalnie ryzykownych. Aby zmniejszyć ryzyko ponownego sięgnięcia po alkohol najlepiej:

 Przestrzeganie powyższych zasad na pewno będzie pomocne w wytrwaniu w trzeźwości przez długie lata, a nawet do końca życia. Nauczenie się, jak omijać potencjalne niebezpieczeństwo również przychodzi z czasem, jednak odpowiednia praktyka i czas pozwalają opanować to do perfekcji. Dobrym sposobem na uniknięcie ryzykownej sytuacji jest przyznanie się wprost, że jest się niepijącym alkoholikiem, co w wielu przypadkach ułatwia, powodując zaprzestanie krępujących pytań oraz namawiania na napicie się ze strony osób trzecich. 

Zapij sokiem głód alkoholowy

Po zakończonej terapii alkoholowej oraz jeszcze w trakcie jej trwania bardzo ważna jest odpowiednia i zrównoważona dieta, która dostarczy organizmowi odpowiednich składników oraz witamin. Prawidłowe funkcjonowanie organizmu pozwoli na pozostanie w trzeźwości i mniejsze będzie prawdopodobieństwo, że wystąpią nagłe napady głody alkoholowego. 

Gdyby jednak okazało się, że zaczynasz mieć nieodpartą chęć na sięgnięcie po kieliszek, najlepszym sposobem jest zjedzenie pożywnego posiłku lub kilku kostek czekolady. Kolejnym sprawdzonym sposobem jest napicie się soku owocowego, słodkiej herbaty czy dużej ilości wody mineralnej. Często zdarza się, że możemy pomylić zwykłe pragnienie z głodem alkoholowym, dlatego należy przede wszystkim odpowiednio nawadniać organizm.

Warto pamiętać, by w trakcie spożywania produktów przetworzonych zwracać uwagę na ich skład. Może okazać się, że w części z nich (zwłaszcza w słodyczach, cukierkach czy ciastach) znajduje się alkohol. Podobnie jest przy stosowaniu syropów czy leków na przeziębienie czy bóle gardła, które często są na bazie alkoholu. Spożycie nawet minimalnej ilości alkoholu może wywołać reakcje w organizmie, które doprowadzą nas do nawrotu choroby.

Ruch daje siłę fizyczną i duchową

Jak mawia znane wszystkim powiedzenie – w zdrowym ciele, zdrowy duch. Jest to oczywiście prawda i powszechnie znany fakt, że ruch fizyczny wpływa pozytywnie nie tylko na nasze ciało, ale również na nasz umysł. W trakcie wysiłku fizycznego dochodzi do wydzielania hormonów, które wywołują u nas uczucie szczęścia, spełnienia czy euforii. Im więcej człowiek zaznaje ruchu fizycznego, tym więcej ma sił na podejmowanie dalszych działań. Nie mówimy oczywiście o takich osiągnięciach jak przebieganie ultra maratonów czy bycie mistrzem świata w danej dziedzinie sportu, a o zwykłym spacerze, joggingu czy wyprawie rowerowej. Rozpoczynając uprawianie aktywności fizycznej należy uważać, by uzależnienie nie przeniosło się z alkoholu na kompulsywne wykonywanie ćwiczeń. Do wszystkiego należy podchodzić z umiarem i rozsądkiem.

Aktywność fizyczna ma jeszcze jedną niewątpliwą zaletę – w przeważającej ilości przypadków wymaga kontaktu z innymi ludźmi. Relacje interpersonalne są również bardzo ważne, jeżeli chcemy zachować równowagę umysłu. Poza regularnym uczęszczaniem na spotkania grup wsparcia, spotkań AA czy wizytami u terapeuty, ważne jest, by otworzyć się na nowe znajomości i nie bać się kontaktu z innymi. Każdy z nas dźwiga pewien bagaż doświadczeń, a nowe znajomości pomogą nam poszerzyć swoje horyzonty i poznać historie innych ludzi. Dzięki temu łatwiej będzie nam zrozumieć, że każdy jest inny i boryka się z różnymi problemami, co nie oznacza, że jest słaby.