Esperal Kraków - mobilne menu
Home > Blog > Zaburzenia odżywiania spowodowane spożywaniem alkoholu

Zaburzenia odżywiania spowodowane spożywaniem alkoholu

2 listopada, 2022
Alkohol oddziałuje na każdą sferę naszego życia. Jego wpływ niszczy nasze zdrowie oraz całkowicie zmienia zachowanie. Zazwyczaj uzależnienie zmienia całe życie i wszystkie pojawiające się w nim szczegóły. Zdrowe odżywanie jest kluczowe do zachowania zdrowia. Dieta jest jednak trudnym etapem, przez który nie do końca chcemy przechodzić. Bardzo często osoby otyłe decydują się na wizytę u dietetyka, który układa pod nasz stan zdrowia oraz potrzeby, odpowiednią dietę. Okazuje się, że alkohol ma bardzo duży wpływ na nasze odżywianie się. 

Pojawiło się nowe zagadnienie – alkoreksja, inaczej zwana drunkoreksją, które prezentuje nowego rodzaju zaburzenie związane z odżywaniem się i alkoholem. Choroba nie została jeszcze zaklasyfikowana, jednak coraz więcej osób zaczyna na nią zapadać. To zaburzenie jest najbardziej charakterystyczne dla młodych dorosłych. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Co to jest alkoreksja?

Alkoreksja to rodzaj behawioralnego zaburzenia odżywania połączony z problemem z alkoholem. Każdy z nas stara się utrzymać swoją wagę w granicach normy, aby nie wpływała na nasz wygląd zewnętrzny, który stał się bardzo ważny w życiu. Starając się o prawidłową masę ciała, łatwo o zaburzenie. Osoby cierpiące na drunkoreksję ograniczają spożycie pokarmów na rzecz alkoholu, co pozwala uniknąć przyjmowania zbyt dużej ilości kalorii, tym samym chroniąc przed nabieraniem masy, a wraz z nią zbędnych kilogramów. 

Każdy człowiek powinien dziennie spożywać określoną liczbę kalorii. W przypadku jej przekroczenia, nadmiar kalorii odkłada się w naszej tkance tłuszczowej. Alkoreksja sprawia, że ograniczamy normalne pełnowartościowe posiłki, na rzecz napojów alkoholowych. W ten sposób szkodzimy swojemu zdrowiu fizycznemu oraz psychicznemu. 

Napoje alkoholowe zawierają bardzo dużo kalorii. Poza nimi nie zawierają żadnych składników odżywczych. Z tego względu spożywając alkohol, przyjmujemy po prostu dawkę pustych kalorii. Osoby cierpiące na tego typu zaburzenie bardzo często wymuszają wymioty lub głodzą się, aby móc swobodnie, bez wyrzutów sumienia spożywać duże ilości alkoholu.

Zaburzenia odżywiania stanowią bardzo szeroką grupę problemów natury psychicznej, które bardzo często dotykają osoby młode. Każde zaburzenie wymaga odpowiedniego leczenia psychoterapeutycznego, dzięki czemu będzie można powrócić do normalnego, zdrowego funkcjonowania. 

Co odpowiada za powstawanie drunkoreksji?

Alkoreksja uwarunkowana jest naszym funkcjonowaniem psychicznym oraz wpływem otoczenia. Środowisko odgrywa dużą rolę we wszelkich naszych problemach. Wynika to z potrzeby przynależności oraz podporządkowywania się grupie. Osoby zapadające na alkoreksję mają problemy w zakresie rzeczywistego postrzegania własnego ciała oraz spożywają dużo alkoholu bądź posiadają zwiększone ryzyko uzależnienia się. Połączenie dwóch problemów natury psychicznej może się przejawiać w postaci kolejnego, trudnego w przebiegu zaburzenia. Jeden problem napędza kolejny. W ten sposób możemy zachorować na wiele zaburzeń, co obniży drastycznie naszą jakość życia. 

Rozwój alkoreksji może wynikać z różnego rodzaju traum lub problemów emocjonalnych. Wpływ grupy oraz otoczenia ma duży wpływ na nasze zachowanie. Jeżeli spotkamy się z ludźmi, którzy przejawiają patologiczną chęć spożywania alkoholu lub cierpią na zaburzenia odżywiania, to bardzo prawdopodobne, że nas również dotknie tego typu problem. Spożywanie alkoholu jest zazwyczaj mechanizmem obronnym, który stosujemy w przypadku trudnych dla nas wydarzeń lub problemów skomplikowanych w rozwiązaniu. W takiej sytuacji ograniczenie kalorii ma jedynie pomóc zachować szczupły, pożądany wygląd. 

Zaburzenia odżywiania są popularne w grupie młodych ludzi. To oni najczęściej nadmiernie martwią się o swój wygląd. Presja otoczenia oraz problem z zaakceptowaniem swojego wyglądu sprawia, że za wszelką cenę staramy się dążyć do szczupłej sylwetki, która niekoniecznie jest dla nas zdrowa. Z czasem obraz własnej osoby zostaje zaburzony, a my nie możemy przestać chudnąć. Problem zaburzeń odżywiania jest powszechniejszy u płci żeńskiej. 

Skutki zaburzeń odżywiania, wynikających z nadmiernego spożywania alkoholu

Alkoreksja to prosta droga do poważnych problemów zdrowotnych. Samo spożywanie alkoholu przysparza nam wiele kłopotów. Jeżeli całkowicie zrezygnujemy z normalnego trybu życia, nasze zdrowie może nie być w stanie podnieść się pod takim ciężarem. Młody organizm potrzebuje znacznie więcej wartościowych składników oraz witamin. Każda restrykcyjna dieta będzie dla nas niewłaściwa i nie przyniesie oczekiwanych korzyści, a jedynie może spowodować ubytki w zdrowiu. Niedożywienie wiąże się z zanikiem energii oraz niedoborem niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania substancji. Nasze zaniedbanie może sprawić, ze rozwinie się u nas anemia i inne poważne choroby, osłabiające nasz stan zdrowia. Bardzo charakterystyczne są również zaburzenia hormonalne, który doprowadzają do problemów z miesiączką (zanik lub znacznie opóźnienia). 

Charakterystyczne dla osób cierpiących na drunkoreksję jest także uogólnione zmęczenie, pogorszenie się stanu cery oraz zwiększoną podatność na łamanie paznokci i włosów. Problemy lokalizują się także w kościach. W wyniku nieprawidłowego odżywiania mogą rozwinąć się kłopoty z prawidłową mineralizacją kości. Jest to szczególnie niebezpieczne, w przypadku osób młodych, które wciąż się rozwijają. 

Niedożywienie odpowiada za zaburzenia pracy układu nerwowego, zaburzenia mięśnia sercowego oraz duże problemy w zakresie równowagi elektrolitowej. Minerały są kluczowe w wielu funkcjach życiowych, dlatego nie powinniśmy zaniedbywać ich podaży. Każdy brak będzie miał różnego rodzaju konsekwencje. W kwestii zaburzeń układu nerwowego, bardzo często pojawiają się psychiczne skutki. Osoby chorujące na alkoreksję odczuwają silne zaburzenia nastroju, a także borykają się z poczuciem winy. Takie stany emocjonalne prowadzić mogą do rozwoju depresji. 

Alkohol niszczy pracę wszystkich narządów, a czasami powoduje trwałe uszkodzenia. Dużo problemów lokalizuje się w wątrobie i trzustce. Problemy widoczne są nawet na twarzy, w postaci stanów zapalnych. 

Leczenie drunkoreksji

Leczenie alkoreksji obejmuje szereg działań. Przede wszystkim trzeba zadziałać na oba zaburzenia – odżywiania oraz uzależnienie od alkoholu. Tylko w ten sposób można pozbyć się choroby i zapobiec jej nawrocie. Ponadto zabezpieczamy się przed wystąpieniem innych chorób, które staną się wynikiem obecnego stanu. Każde uzależnienie od alkoholu wymaga podjęcia się terapii uzależnień. Również zaburzenia odżywiania powinny być leczone psychologicznie. Każdy problem wymaga specjalistycznego postępowania. Nie można ignorować objawów żadnego z zaburzeń, ponieważ wyleczenie jednego, nie wpłynie na zanik drugiego. 

Każda choroba psychiczna jest poważna. Musimy zatem podejmować szybkie kroki, które pozwolą na dostateczną ochronę zdrowia. Szybka interwencja może wielokrotnie uratować zdrowie, a czasami nawet życie uzależnionego.